Apple

Yeni MacBook Modellerinin Özellikleri Hacklendi: Fidye İsteniyor

Geçtiğimiz saatlerde sona eren etkinlikte yeni cihazlarını tanıtan Apple, şimdi ise büyük bir hacklenme iddiası ile karşı karşıya. Yeni MacBook modellerinin bilgileri, Apple tarafından gönderilen Quanta’ya gerçekleştirilen saldırıda hackerların eline geçti.

Teknoloji devi şirketlerin bilgilerini farklı yollarla çalması ile bilinen REvil hacker grubunun yaptığı hacklenme sonrasında Apple’dan fidye istenmeye başlandı. Yüklü miktardaki fidye, istenen zamanda ödenmez ise elde edilen tüm bilgilerin yayınlanacağı açıklandı.

En İyi App Store Uygulamaları

App Store’da Bir Dolandırıcılık Uygulaması Daha Ortaya Çıktı
Detayları Keşfedin

Fidye Ödenmezse Yeni MacBook Özellikleri Ortaya Çıkacak

REvil grubunun basına yaptığı açıklamalarda Apple’dan 50 milyon dolar değerinde fidye istendiği belirtildi. Apple gibi bir şirket için dahi oldukça büyük olan bu rakamın son ödeme tarihi de belli. 1 Mayıs’a kadar REvil’e herhangi bir ödeme olmazsa Quanta’dan çalınan bilgiler yayınlanacak.

M1 Çipli Mac

“REvil grubu olarak Apple’ın birçok kişi tarafından çok sevilecek yeni sürümleri hakkında bilgi yayınlayacağız. Tim Cook, Quanta’ya teşekkür edebilir.”

-REvil

Geçmiş dönemlere bakıldığında Apple’ın ilk kez böyle bir durumla karşılaştığı görülüyor. Teknoloji devi, bugüne kadar herhangi bir fidye hacklenmesine maruz kalmazken Quanta da hacklendiğini kabul etti. Her şeyin oyun olduğu düşünülse de Quanta’nın açıklaması gidişatı değiştirmiş durumda. Tüm bunların haricinde REvil, kanıt olarak birkaç bilgiyi yayınladı.

Apple, M1 Çipli Mac Uyumlu Uygulamalar için Yeni Bir Düzenleme Hayata Geçirdi
Bilgileri Sızdırılan Apple Çipi M1

Sadece Dark Web’e giriş yapılan tarayıcı olarak bilinen Tor ile erişebilinen bir blog sayfasında yayınlanan bilgiler arasında 20 adet görüntü yer almakta. Happy Blog adındaki sayfada aynı zamanda “Her gün daha fazla bilginin yüklenecek, asıl şov ise 1 Mayıs’ta” ifadeleri yer alıyor.

Şimdiye dek yayınlanan görüntüler ilk olarak 20 Nisan’da gerçekleştirilen etkinlikte tanıtılan iMac ile ilgili. Yeni modelin çip sistemini detaylıca gösteren bilgiler, Quanta gibi üreticiler için seri numaraları ile dolu olduğundan Apple’ın bunlar için neden ödeme yapabileceği düşünülmekte.

Yeni iMac | Apple

iMac bilgilerinin haricinde yayınlanan diğer görseller ise önümüzdeki aylarda tanıtılması beklenen MacBook modelleri ile ilgili. MacBook olduğu var sayılan bir dizüstü bilgisayarın ana kart tasarımını gösteren görüntüdeki imza ise John Andreadis tarafından atılmış. Aynı zamanda Apple’a ait olduğunu bildiren bir ifade de tasarımda yer alıyor.

Apple yetkilileri ısrarla açıklama yapmazken REvil’in halen dahi yalan söylediğini düşünenler var. Teknoloji devi şirketin 50 milyon doları ödemek için 8 günü bulunurken nelerin olacağını ise ilerleyen günler gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler