Dijital Yaşam

Yemeksepeti Hacklendi: İşte Ele Geçirilen Kritik Bilgiler

Türkiye’de sıkça tercih edilen yemek sipariş platformlarından biri olan Yemeksepeti, hacklendiğini açıkladı. Resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruda şirket 25 Mart tarihinden beri sistemlerine saldırılar düzenlendiğini açıkladı. Aynı zamanda hackerların elinde birçok farklı kişisel bilginin de bulunduğu biliniyor.

Yemeksepeti veri tabanına kimliği halen belirlenememiş kişi veya kişiler tarafından erişim sağlandığını duyuran şirket, aynı zamanda kredi kartı başta olmak üzere herhangi bir finansal bilgiye hackerlar tarafından ulaşılamadığını açıkladı. Ancak ad, soyad, doğum tarihi gibi birçok farklı bilgi için durum benzer değil.

Popüler Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu Hacklendi

Kitapyurdu için Kullanıcıları Tehdit Eden Bir İddia Ortaya Atıldı
Detayları Keşfedin

Yemeksepeti’nin Hacklenmesi ile Ele Geçirilen Tüm Bilgiler

Yemeksepeti, geçtiğimiz dakikalarda yaptığı basın açıklamasında hackerlar tarafından ele geçirilen ve erişimi elde edilen tüm bilgileri liste haricinde paylaştı. Kredi kartı bilgilerinin bu listede bulunmaması kullanıcıları rahatlatırken ad, soyad, doğum tarihi, telefon numaraları, e-posta bilgileri, adres bilgileri ve maskelenmiş hesap şifrelerinin elde edilen bilgiler arasında olduğu duyuruldu.

Kredi kartı bilgilerinin Yemeksepeti veri tabanında bulunmaması nedeniyle çalınamadığını duyuran şirketin açıklamasının ardından akıllara “Eğer kart bilgileri sistemde olsaydı çalınabilir miydi?” sorusu da gelmiş durumda.

Kredi kartı bilgilerinin haricinde platforma Facebook ve Apple aracılığıyla giriş yapmış kullanıcıların bilgilerinin hiçbirine erişilemediği de aktarıldı. Bunun sebebi ise tüm kişisel bilgilerin Facebook ve Apple veri tabanında bulunması.

Şifrelere Erişildi mi?

Tüm bunların haricinde hackerlar hiçbir kullanıcının şifresine açık bir şekilde ulaşamıyor. Kullanıcı şifrelerinin SHA-256 kriptografik algoritma ile gizlendiğini söyleyen Yemeksepeti, algoritmanın güvenirliği ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşmış durumda değil.

Aynı zamanda hackerların sisteme girmesini sağlayan hatayı bularak çözdüklerini duyuran şirketin açıklamaları şimdilik bununla sınırlı. Nelerin yaşanacağını ise ilerleyen zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
1
😡 KIZGIN
1

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler