mikroskop
Dijital Yaşam

Yapay Zeka ile Geliştirilen Mikroskop Üretildi

Yapay zeka, mikroskop ile birleşince her zamankinden daha iyi sonuçlar alınabildiği kanıtlandı. Bilim insanlarının inceleme alanları arttıkça, onlar daha iyi mikroskoplara ihtiyaç duyuyor. Bu yapay zeka desteğiyle beraber, mikroskoplar daha iyi görmeye, hızlı çalışmaya ve daha fazla veriyi işlemeye başladı.

Bilim insanları, bir balık beynindeki hızlı nöron sinyallerini gözlemlemek için ışık alanı mikroskobu adı verilen bir teknik kullanmaya başlamıştı. Bu teknik, hızlı biyolojik süreçleri 3B olarak görüntülemeyi mümkün kılıyor. Ancak görüntüler genellikle eksik oluyor ve bu kadar büyük miktardaki verinin 3B ciltlere ve filmlere dönüştürülmesi saatler hatta günler alıyor.

Microsoft, Yeni Autofill Parola Yöneticisini Duyurdu

Microsoft, Dev Yapay Zeka Hamlesini Gerçekleştiriyor
Detayları Keşfedin

Daha Net ve Hızlı Sonuçlar Alınabilecek

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı (EMBL) bilim insanları, yapay zeka algoritmalarını son teknoloji mikroskop tekniğiyle birleştirdi. Işık levha mikroskobu olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde, görüntü işleme süresi günlerden saniyelere kısalırken, ortaya çıkan görüntüler daha net ve doğru.

Bu konu hakkındaki makaleyi yayınlayan Nils Wagner, hem yapay zekanın en iyisini hem de mikroskop dünyasının en iyisini birleştirdiklerini ve bunu başardıkları için çok heyecanlı olduklarını söyledi. Bu yeni yöntem, canlıların beyinlerinin nasıl çalıştığını incelemek isteyenler için önemli bir adım oldu. Ayrıca EMBL grup lideri Robert Prevedel, şunları söyledi:

”Yöntemimiz, bir balık larvasının bütün beynini eş zamanlı olarak görüntüleyebiliyor.”

-Robert Prevedel, EMBL Grup Lideri

Son olarak, bu yöntemin farklı mikroskop türleriyle de çalışabileceği düşünülüyor. Eğer bu gerçekleşirse, biyologlar birçok farklı örneği inceleyip, çok daha hızlı şekilde sonuç alabilecek. Bu yöntemin, memeliler gibi daha büyük türlere uygulanıp uygulanamayacağı ise merak konusu oldu.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler