Yandex Michigan'da Otonom Araç Denemelerine Başladı!
Otomobil

Yandex Michigan’da Otonom Araç Denemelerine Başladı!

Moskova merkezli teknoloji devi Yandex, bugün kendi kendine giden arabalarının testlerini Michigan’a genişlettiğini açıkladı. Sürücüsüz araçlardan oluşan bir filo ile yapılan testler, şirketin Hyundai Mobis ile ortak yürüttüğü otonom araç çalışmalarını bir üst seviyeye çıkardı.

Yandex, Haziran ayında gerçekleşmesi planlanan Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS) sırasında Detroit’teki özerk taksilerinde sürüşler yapmayı planladığını söyledi. Şirket baharın ortasında önemli miktarda hazırlık çalışması yapmıştı. NAIAS Nisan ayında iptal edildiğinde, Yandex uzun vadeli ticari testleri kolaylaştırmak için başka yer aramaya başladı.

Rus devi şirket; Michigan’ın ilerici, destekleyici ve düzenleyici ortamının hızlı gelişmeyi mümkün kılacağını söyledi. Bunun nedeni, Yandex’in test yürüttüğü Moskova, Tel Aviv ve Las Vegas’tan farklı olarak Ann Arbor’un mobil operatörlerde özerkliğe izin vermesi oldu. Michigan şirketlerin, sürücü kontrolü olmayan arabaları test etmesine izin veriyor. Ayrıca eyalet, test edilip onaylandıktan sonra otonom araçların halka açık satışına izin veriyor.

Yandex Otonom Otomobili – Michigan Stadyumu

Otonom araç platformundaki çalışmalar, şirket ekibinin Toyota Prius V şasisinin üzerine bileşenleri bir araya getirmesiyle 2016 yılında başladı. Ortaya çıkan ürün; LIDAR, kamera, radar ve GPS’den oluşan tavana monte sensör yığını olarak gözüküyor. Ancak gelecekte çok daha şık bir şekilde piyasaya sürüleceği kesin.

Yandex bünyesindeki küçük bir ekip, dağıtımların önündeki alanların haritasını çıkarıyor. Ancak şirket, sürecin gelecekte otomatik hale gelmesini bekliyor. Dört yıl içinde, belirli şehirlerde “insan seviyesinde” sürüş yapabilen, direksiyonu olmayan bir araba yapmayı planlayan Yandex, geleceğe damga vuracak otonom araçların şimdilik en önemli temsilcisi konumunda yer alıyor.

Kaynak: https://venturebeat.com/2020/08/06/yandex-begins-testing-self-driving-cars-in-michigan/

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
2
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler