Apple

WWDC21 Kazananlarıyla Buluşma Etkinliği için Kayıtlar Başladı

Teknoloji devi Apple’ın WWDC21’e özel olarak gerçekleştirdiği Swift Student Challenge yarışmasının kazananları geçtiğimiz günlerde belirli olmuştu. 350 kişi arasında Türkiye’yi temsil eden 7 kazanan ise TurkishKit ve Ventence ortak yayınında bir araya geliyor.

5 Haziran akşamı 20.00’de başlayacak canlı yayında bu yılın kazananları, Apple tarafından seçilen projelerinin detaylarını anlatırken aynı zamanda katılımcıların sorularını yanıtlayacak. Tamamen ücretsiz etkinliğin moderatörü ise Emirhan Erdoğan.

Apple, Swift Student Challenge Kazananlarını Duyurdu: İşte Türkiye’den Kazananlar
Detayları Keşfedin

Kazananlar, WWDC21 Kazananlarıyla Buluşma Etkinliğinde Bir Araya Geliyor

Ventence ve Apple platformlarında kodlama, tasarım ve yaratıcılık ile ilgili eğitim içerikleri yayınlayan TurkishKit beraberliğinde gerçekleşen etkinliği, ücretsiz olarak herkes izleyebilecek. Etkinliğe ücretsiz olarak kaydolmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Türkiye’nin Swift Student Challenge Kazananları

Alperen Örence

İstanbul’da yaşayan Alperen Örence, 9. sınıf öğrencisi. Küçük yaşlardan beri teknolojiye ilgi duyan Alperen, şu anda TurkishKit ve Ventence ekiplerinde görev alıyor. İlk defa bir TurkishKit etkinliğinde, Apple’ın Swift Student Challenge adlı bir yarışma düzenlediğini öğrenen Alperen, 5 Haziran akşamı gerçekleştirilecek yayına katılacak.

Swift öğrenmeye geçtiğimiz yazın sonlarında başlayan Alperen, insanların sohbet botları oluşturabilmesini sağlayan bir proje geliştirdi. Bu projede insanlar; bir sohbet botu oluşturup, diledikleri kadar soru ve cevap ekleyebiliyorlar.

Batuhan Karababa

17 yaşında olan Batuhan Karababa, kodlamayı 1,5 sene önce, okulda öğrenmiş. Swift dilini kendi çabalarıyla öğrenen Batuhan, şu anda Flutter üzerinde çalışıyor. Ayrıca bir süre TurkishKit blogunda da makaleler yazan Batuhan, 5 Haziran akşamı gerçekleştirilecek etkinliğe konuşmacı olarak katılacak.

Batuhan’ın projesine geçecek olursak proje, aslında Apple çalışanlarının bulunduğu basit bir kart oyunu. Kullanıcılar, bu kartları eşleştirdiklerinde, karşılarına çıkan ekran sayesinde buldukları kişi hakkında bilgileri öğrenebiliyorlar.

Baran Önen

Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nde 11. sınıf öğrencisi olan Baran ÖnenTurkishKit blogu içerisinde makaleler yazıyor. Şu ana kadar Python, React, HTML ve Swift ile deneyimi olan Baran, önümüzdeki gün gerçekleştirilecek yayına katılacak.

İlk defa Swift Student Challenge’a katılan Baran, barkodların sistemini anlatan bir proje geliştirmiş. Baran Önen, projesinde SwiftUI ve SpriteKit kütüphanelerini kullanmış.

Ege Eke

Bahçeşehir Üniversitesi’nde okuyan Ege Eke, pandemi döneminde Swift öğrenmiş. Ayrıca TurkishKit’de Swift ile ilgili makaleler yazan Ege, 5 Haziran akşamı gerçekleştirilecek etkinliğe katılacak.

Ege’nin projesinin amacı ise insanlara Güneş Sistemi ve Güneş hakkında bilgiler vermek. Üstelik Ege, projesini kullanıcı dostu arayüz ve güzel animasyonlarla desteklemiş.

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu

Ankara’da 10. sınıf öğrencisi olan Mehmet Bertan Tarakçıoğlu, Swift ve Raspberry Pi ile projeler geliştirmeyi seviyor. Bunun yanında, TurkishKit’te makaleler yazan Mehmet Bertan; ayrıca geçen senenin Swift Student Challenge kazananları arasında yer alıyor.

Mehmet’in projesi ise dikkat bozukluğu ile ilgili. ADHD Exploration adlı bu projede Mehmet, dikkat bozukluğu hastalığı olan ADHD hakkında bilgiler veriyor. Bunun yanında projede, bu hastalığın belirtileri de yer alıyor.

İbrahim Berat Kaya

İTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği okuyan İbrahim Berat Kaya, Node.js, Flutter, Swift ve React gibi birçok dallarda deneyime sahip. Yaklaşık 1 yıldır Swift ve SwiftUI ile projeler geliştiren İbrahim Berat, WWDC21 Kazananları etkinliğine konuşmacı olarak katılacak.

İbrahim Berat’ın projesine geçecek olursak ise İbrahim Berat, Matematik ve Müzik dallarını bir araya getiren proje geliştirmiş. Berat, bu projede Müzik Teorisi’nin ardındaki Matematiği anlatıyor.

Ufuk Köşker

26 yaşında olan ve Anadolu Üniversitesi’nde öğrenim gören Ufuk Köşker, uzun zamandır Swift ile uygulamalar geliştiriyor. Bir zamanlar TurkishKit’te blog yazarlığı da yapan Ufuk, 5 Haziran akşamı gerçekleştirilecek etkinliğe katılacak.

Ufuk’un projesi ise Tic Tac Toe isimli oyun. Ufuk, projesinde bu oyunu biraz daha geliştirerek mobil cihazlar ile uyumlu hale getirmiş. Üstelik projesinde kullanıcı dostu ve modern bir arayüzle sunan Ufuk, bu oyunu animasyonlarla da desteklemiş.

Emirhan Erdoğan

2016 ve 2017 yıllarında WWDC’ye burslu olarak katılan Emirhan Erdoğan, aynı zamanda TurkishKit ve Ventence’ın da kurucusu. Emirhan, 5 Haziran’da gerçekleştirilecek olan etkinliğe moderatör olarak katılacak.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler