Apple

WWDC21 Etkinliği Boyunca Neler Tanıtılacak

Teknoloji devi Apple’ın yıllık olarak düzenlediği WWDC etkinliği, bu sene 7 Haziran’da, WWDC21 adıyla karşımıza çıkıyor. Bu etkinlikte; iOS, macOS, iPadOS, tvOS, watchOS’un yeni sürümleri ve bu yıl olması beklenen, yeni cihazlar tanıtımları dikkat çekiyor.

Ortaya çıkan sızıntılara, ipuçlarına ve çok daha fazlasına bakıldığında iMessage için yeniliklerin ve yeni işlemcili MacBook Pro modellerinin bu etkinlikte tanıtılacağını söyleyebiliriz.

Twitter WWDC21

Twitter, Beklenen WWDC21 Adımını Attı: Hashflag Yayında
Detayları Keşfedin

İşte WWDC21’de Tanıtılacaklar

Bu yıl tanıtılacak şeyler arasında; Apple cihazları için yeni ve daha gelişmiş yazılımlar, büyük arayüz değişiklikleri, bildirimlerin güncellenmesi ve Apple’ın akıllı saatleri için bir yüzü mağazası bulunuyor.

iOS 15

Bu sene iOS 15 ile birlikte birçok yeni özellik tanıtılması bekleniyor. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre, iOS 15, güncellenmiş bir kilit ekranının yanı sıra yeni gizlilik ve bildirim özellikleri içerecek. Bunların yanında hem Apple ekinliği için özel olarak üretilen Twitter Hashflag’i hem de WWDC21 için tasarlanmış olan Apple Developer uygulama içi görseli bize iMessage için yeniliklerin geleceğini söylüyor. Bunların yanında, onaylanmamış bir iddia olan yemek takibi özelliği bekleniyor.

iPadOS 15

Bu sene Apple; iPadOS 15 ile birlikte, iPad için yeni bir ekran düzeni sunmayı planlıyor. Bu yeni düzen ile birlikte kullanıcılar, araç takımlarını ekranda herhangi bir yere yerleştirebilecek ve uygulama ikonlarının yerleri serbest bir şekilde değiştirilebilecek.

macOS 12

Geçtiğimiz sene tanıtılan Big Sur ile baştan aşağıya yeniden tasarlanan macOS’un bu yıl kullanıcıların karşısına büyük yeniliklerle çıkması beklenmiyor. Adı geçtiğimiz saatlerde sızdırılan yeni işletim sistemi için ihtimaller arasında Mammoth, Monterey ve Skyline bulunmakta.

tvOS 15 ve watchOS 8

Geçen yıl yayınlanan tvOS 14, Apple TV’ye, çok kullanıcılı destek ve ses paylaşımı da dahil olmak üzere bazı yeni özellikler getirdi, ancak büyük bir değişikliği temsil etmedi. Ancak söylentiler, tvOS 15’in, arayüzde büyük bir tasarım değişikliği yapabileceğini söylüyor.

watchOS ise bu yıl büyük özellikler ile karşımıza çıkıyor. Bunların arasında; iOS ve iPadOS’ta bulunan Assistive Touch, kan şekeri izleme, araç takımları, saat yüzü mağazası ve AirTag entegrassyonu bulunuyor.

M1X İşlemcili MacBook Pro 14″ ve 16″

Apple sızıntıları ile tanınan Jon Prosser, WWDC21 konferansında yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerinin tanıtılacağını iddia ediyor. Yeni MacBook Pro’lar, 2016’dan bu yana MacBook Pro serisinde gerçekleşen en radikal tasarım değişikliğine sahip olacak. İddialar arasında Apple’ın MagSafe portunu yeniden tanıtacağı ve 2021 MacBook Pro modellerinin, Thunderbolt/USB-C port üçlüsüne ek olarak HDMI portu ve SD kart okuyucusuna sahip olacağı bulunuyor.

M1X Mac mini

Geçen haftalarda yayınlanan bir Bloomberg raporu, yeni Mac mini’nin 8 yüksek performanslı çekirdeğe ve 2 verimlilik çekirdeğine sahip yeni nesil bir Apple Silicon çipine sahip olacağını öne sürdü. Ayrıca 64 GB’a kadar RAM’i destekleyeceği ve daha fazla Thunderbolt portuna sahip olacağı da söylentiler arasında.

Yani Apple’ın WWDC21 etkinliğinde görmeyi beklediğimiz şeyler bunlardı. Ayrıca bu etkinliği, 7 Haziran 2021 tarihinde, Ventence web sitesinde gerçekleşecek Etkinliğin Türkçesi canlı bloğundan takip edebilirsiniz.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
2
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler