Dijital Yaşam

Windows 95’i Uygulama Olarak Nasıl Kullanabilirsiniz

Microsoft’un eski işletim sistemi Windows 95, 15 Ağustos 1995 tarihinde tanıtılmıştı. O zamanlarda birçok bilgisayarında kullanılan işletim sistemi, oldukça popüler olmuştu. Şimdi de o günlere tekrar gitmek ve nostaljik zamanlar geçirmek isteyenler için, sanal makinelerden daha basit ve kolay bir çözüm bulunuyor.

Felix Rieseberg adındaki bir geliştirici, Windows 95’in gerçek sürümünü bir uygulamaya entegre etmeyi başardı. Üstelik uygulama; Windows, macOS ve Linux’un hem x86/x64 sürümlerinde, hem de ARM sürümlerinde çalışabiliyor.

Bilinmeyen Windows Klavye Kısayolları

Microsoft, Windows 10X Projesini Rafa Kaldırıyor
Detayları Keşfedin

Windows 95 Uygulamasında Neler Yapabilirsiniz

Windows 95’in uygulama versiyonunda klasik Windows 95’te yapabileceklerinizin neredeyse tamamını yapabilirsiniz. Uygulama ile gelen oyunları oynayabilir, Paint’te çizim yapabilir, Notepad ile not yazabilir, ve telefon çeviricisini kullanabilirsiniz.

Üstelik uygulama, sizin dışarıdan Windows 95’te çalışabilen uygulamaları ve oyunları yükleyip, çalıştırabilmenize de olanak tanıyor. Böylelikle DOS oyunlarını yükleyerek oynayabilirsiniz.

Windows 95’i Uygulama Olarak İndirme

Windows 95’i indirebilmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Öncelikle buradaki bağlantıya tıklayarak uygulamanın GitHub sayfasına gidin.
  • Açılan sayfada “Downloads” başlığı altında işletim sisteminize uygun sürümü indirin.

Eğer “Installer” seçeneğini seçerseniz, bilgisayarınıza Windows 95’in yükleyicisi indirilmiş olacak. Bu yükleyiciyi kurduğunuzda Windows 95, otomatik olarak uygulamalarınızın arasına eklenecek.

Eğer “Standalone Zip” seçeneğini seçerseniz, bilgisayarınıza bir yükleyici yerine doğrudan uygulama indirilmiş olacak. Böylelikle indirilen dosyayı açtığınızda, Windows 95’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bundan sonra uygulamayı açtığınızda Windows 95’i kullanabilmek için tek yapmanız gereken, “Start Windows 95“düğmesine tıklamak. Ayrıca eğer farenizi ana işletim sisteminizde kullanmak için “escape“tuşuna basabilirsiniz.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler