Dijital Yaşam

Wi-Fi’de Yeni Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

Neredeyse tüm elektronik cihazlarda kullanılan Wi-Fi teknolojisi, kablosuz olarak internete bağlanabilmemizi sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde ise güvenlik araştırmacıları, Wi-Fi üzerinde bir güvenlik açığı keşfetti.

Güvenlik açıkları, saldırganlar tarafından kişisel cihazlarınıza uzaktan bağlanabilmekte veya bilgilerinizi çalmakta kullanılabiliyor. Düşük riskli olan bu güvenlik açığı, birçok cihazı etkilemiş durumda.

Eero

Amazon Eero, Wi-Fi 6 Destekli Yönlendiricileri Çıkıyor!
Detayları Keşfedin

İşte Wi-Fi’de Bulunan Yeni Güvenlik Açığı

Sıradan kullanıcıları büyük oranda etkilemeyecek olan bu düşük riskli güvenlik açığı, kullanıcılar tarafından kolayca önlenebiliyor. Belçikalı güvenlik araştırmacısı Mathy Vanhoef tarafından keşfedilen açık, WEP’den WPA2 ve WPA3’ü bile etkiliyor.

Acer, Ryzen 5000 İşlemcili Yeni Dizüstü Bilgisayarlarını Tanıttı

Keşfedilen güvenlik açıklarından üç tanesi, Wi-Fi’nin tasarımında yer aldığı için çoğu cihazda bulunuyor. Geriye kalan birkaç tanesi ise programlama hatalarından kaynaklı ortaya çıkmış durumda.

Gerçekleştirilen testlere göre, Wi-Fi teknolojisini kullanan cihazların tamamı; büyük ihtimalle en az bir tane bu yeni keşfedilmiş güvenlik açıklarından etkileniyor. Hatta büyük çoğunluğu, keşfedilen açıkların birkaçından etkileniyor.

Zoom çalıştıran bir bilgisayar

Konuyla ilgili bir de güvenlik araştırmacıları tarafından test amaçlı olarak çekilmiş bir örnek video bulunuyor. Video, bu güvenlik açıklarının nasıl kötüye kullanılabileceğine dair üç adet örnek gösteriyor. Videoda ilk olarak hedefin kullanıcı adı ve şifre gibi kişisel bilgileri ele geçiriliyor.

İkinci olarak, bir saldırganın uzaktan Wi-Fi bağlantılı bir prizi nasıl uzaktan kontrol edebileceğini gösteriyor. Üçüncü olarak ise bu güvenlik açığının kullanılarak nasıl daha büyük saldırılar gerçekleştirilebileceğini gösteriyor. Buna ek olarak videoda, Windows 7 işletim sistemine sahip bir cihazın kontrolü de ele geçiriliyor.

Bu keşfedilen açıklar, çoğunlukla herkese açık Wi-Fi ağlarındı etkileyecek gibi görünüyor. Ancak Wi-Fi şifrenizi bilen bir saldırgan varsa, bu da sizi etkileyebilir. Ayrıca bu tür saldırılardan korunmanın bir yolu ise, kişisel verilerinizi sadece HTTPS şifreleme yöntemini kullanan web sitelerine girmek.

Buna ek olarak, günümüzde birçok web sitesi, zaten HTTPS şifreleme yöntemini kullanıyor. HTTPS, o siteye girdiğiniz kişisel verileri sadece sizin ile site arasında kalmasını sağlıyor. Ayrıca VPN servislerini kullanmak da alınabilecek diğer önlemler arasında gösterilebilir.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler