Dijital Yaşam

WhatsApp, Yeni Mesaj Yedekleme Sistemini Test Ediyor

WABetainfo‘nun yapmış olduğu habere göre popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni bir özelliği test ediyor. Getirilen yenilik ile kullanıcılar, mesajlarını daha güvenli hale getirebilecek ve kendilerine güvenlik şifresi oluşturabilecek.

WhatsApp’ı kullanırken mesajlarınız uçtan uca şifrelenir, bu sayede kötü niyetli kişilerin mesajlarınızı görmesi daha zor hale gelmektedir. Ancak mesaj yedeklemelerinizi Google Drive veya iCloud üzerinden gerçekleştirirseniz, bu hesaplara sızılması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumların önüne geçmek için WhatsApp, buluttaki yedeklerinizi bağımsız olarak şifreleyebileceğiniz bir özellik üzerinde çalışıyor.

Google, Dünya Emoji Günü’ne Özel 992 Emojisini Güncelledi
Detayları Keşfedin

Yeni Özelliği Kullanırken Dikkatli Olmalısınız

WhatsApp, şifrelenmiş bulut yedeklemesi özelliğini test ediyor. Şifrelenmiş bulut yedekleme sistemi, mesajlarınızı uçtan uca şifreleme metodu ile güvenli bir şekilde yedeklemenizi sağlayacak. Bu sayede üçüncü kişiler, yetkililer, devletler hatta WhatsApp bile mesajlarınıza ulaşamayacak.

WhatsApp’ın şifrelenmiş bulut yedekleme hizmetini kullanırken dikkatli olmanızı gerektirecek bir durum bulunuyor. Kripto şifreleme/blockchain sistemlerine benzer olacak şekilde oluşturulmuş 64 basamaklı kurtarma anahtarını kaybetmemek. Eğer oluşturulmuş olan kurtarma anahtarını kaybederseniz yedeklemiş olduğunuz mesajlara ulaşamayacaksınız. Hatta bu konuda WhatsApp bile size yardım edemeyecek.

Test edilen bu yeni özellik, şimdilik WhatsApp’ın Android Beta sürümünde kullanılabiliyor. Yeniliğin ne zaman diğer cihazlarda test edileceği veya WhatsApp’ın kararlı sürümünde kullanılacağı hala merak konusu.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler