whatsApp
Dijital Yaşam

WhatsApp Türkiye için Geri Adım Attı: Veri Paylaşımı Olmayacak

Whatsapp, Gizlilik Sözleşmesi Türkiye’de uygulanmayacak. TBMM’de görüşülen yeni WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi’nin kullanıcı gizliliğini tehdit ettiği gerekçesiyle ülkemizde uygulanmamasına karar kılındı.

WhatsApp Türkiye ekibi henüz resmi açıklamasını yapmazken, TBMM yetkililerinin atanan Türkiye temsilcisi ile görüştüğü aktarılıyor. Daha öncesinde geçici tedbir kararı alınan söz konusu sözleşme hakkında, son adım atıldı.

whatsapp

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi 15 Mayıs’ta İmzalanmazsa Ne Olacak
Detayları Keşfedin

Rekabet Kurumu Resmi Açıklama Yayınladı

Geçtiğimiz günlerde, WhatsApp zorunlu Gizlilik Sözleşmesi için son tarih 15 Mayıs’tı. Bu sözleşmeyi imzalayarak kullanıcılar bilgilerini Facebook şirketiyle paylaşacak. Bu bilgiler arasında, hesap bilgileri, mesajlar, konum, durum cihaz ve birçok veri bulunuyordu.

Verilerini Facebook ile Paylaşmayanların WhatsApp'ı Kullanamayacağı Açıkladı

Son olarak, Whatsapp Türkiye resmi bir açıklama yapmadı fakat Rekabet Kurulu’nun kamuoyuna duyurduğu kritik açıklamayla birlikte bu sözleşme Türkiye’de uygulanmayacak. Kurul, şunları söyledi:

WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı. Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir. Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir

-Türkiye Rekabet Kurulu

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler