Otomobil

Volvo Elektrikli Tırların Yeni Çıkış Tarihi Belli Oldu

Elektrikli araç yelpazesine üç yeni araç ekleyen Volvo Trucks; karayolu ağır yük taşımacılığında, elektrikli araçlara geçişini hızlandırmayı hedefliyor. Şirket, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde yakın gelecekte tüm kamyon taşımacılığında elektrikli araçlara geçmeyi öngörüyor.

Geçtiğimiz günlerde, elektrikli araç ürün yelpazesine üç yeni ağır hizmet kamyonu ekleyen Volvo Trucks; 2022’nin ikinci yarısında tamamen elektrikli 3 yeni aracın satışına başlayacak.

Volvo Trucks Elektrikli Kamyonlar 2021’de Yollara Çıkacak
Detayları Keşfedin

Şehirlerarası Taşımacılıkta Elektrikli Araç Dönemi Başlıyor

2017 yılı itibarıyla, Volvo‘nun satışa sunduğu 3 yeni elektrikli kamyon modeli; 2022’nin ikinci yarısında satışa çıkıyor. Volvo FH ve FM modelleri ile, kentsel taşımacılıkta kullanılan elektrikli kamyonların; şehirlerarası bölgesel taşımacılık için de kullanılması mümkün. Yeni elektrikli FMX modeli ise, inşaat taşımacılığı operasyonlarının; daha sessiz ve daha yeşil gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Eurostat 2018, “Mesafeye göre Karayolu Yük Taşımacılığı” istatistiklerine göre; Avrupa’da karayolu ile taşınan tüm malların %45‘i 300 km‘den daha az bir mesafe kat ediyor. Dolayısıyla daha yüksek yük kapasitelerine, daha güçlü sürüş özelliklerine ve 300 km’ye kadar menzile sahip yeni kamyonlarıyla Volvo’nun elektrikli araçları; Avrupa karayolu taşımacılığının büyük bir kısmını kapsayabilecek.

Böylece, resmi istatistiklere göre AB’deki toplam CO2 emisyonlarının yaklaşık %6’sını oluşturan; karayolu taşımacılığından kaynaklanan iklim etkisinin azaltılmasına katkı sağlanacak.

Yakın dönemde kamyon taşımacılığında elektrikli araçlara geçilmesi konusunda; büyük bir potansiyel olduğunu belirten Volvo Trucks’ın Başkanı Roger Alm, konuyla ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptı.

“Elektrikli kamyonların 2030 yılına kadar Avrupa’daki satışlarımızın yarısını oluşturmasını hedefliyoruz. Piyasaya sürdüğümüz bu üç yeni ağır hizmet kamyonu, bu hedefe ulaşma yolunda attığımız büyük bir adım. Küresel bayi ağımız ve servis atölyelerimiz aracılığıyla sunduğumuz bu eksiksiz elektrikli taşımacılık çözümleri, müşterilerimizin başarıları açısından da hayati bir role sahip.”

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm
Roger Alm | Volvo

Uzun mesafeli ağır taşımacılıkta da elektrikli araçların kullanılacağını öngören şirket; hem yüksek yük kapasitesi, hem de çok daha uzun mesafeler için elektrik üretmeye yönelik hidrojen yakıt hücreleri kullanmayı planlıyor.

“Bu teknoloji hızla gelişiyor ve amacımız aynı zamanda hem pilleri hem de yakıt hücrelerini kullanarak uzun sürüş mesafelerini elektrikli hale getirmek. 2020’li yılların ikinci yarısında yakıt hücreli elektrikli kamyonlar satışına başlamayı hedefliyoruz.”

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler