Dijital Yaşam

Twitter’dan Dikkat Çeken Hata: Sahte Hesaplara Mavi Tik

Twitter, “mavi tik”, “mavi onay rozeti” veya “onaylı hesap” için başvuru sistemini bireysel anlamda 2017 yılında kapatmış, geçtiğimiz aylarda ise tekrardan açmıştı.

Bu sistem, birçok kişiyi kızdıracak bir duruma sebebiyet verdi. “Conspirador Norteño” tarafından Twitter’ın 16 Haziran tarihinde açılan ve hiçbir tweet atmayan birden fazla sahte hesaba resmi onay verdiği ortaya çıktı.

En Yeni Apple Etkinliği Açıklandı: İşte Tarihi
Detayları Keşfedin

Onayların Yanlışlıkla Verildiği Açıklandı

Türkçe isimli bu onaylı sahte hesaplar hakkında Twitter’dan geçtiğimiz saatlerde bir açıklama geldi. Firma bu onayların “yanlışlıkla” verildiğini açıkladı ve durumu kabul etti. Şirket elbette daha sonra tespit edilen bu hesaplardan onayı kaldırdı ve komple engelledi.

Bu olayın arkasında ise büyük bir bot ağının bulunduğu tespit edildi. Twitter’da sahte hesaplar büyük bir sorun olmaya devam ediyor ve buradan şirketin, bunları engellemek için gelen hesap onayı sistemini iyi bir şekilde denetleyemediği anlaşılıyor.

Şartları yerine getirmesine rağmen bir çok gerçek hesap sahibi hesap onayı alamadığı için yaşanan bu durum özellikle çok büyük tepki çekti.

Twitter

Twitter, “normal şartlarda” bu rozeti, kimliğini doğrulayan herkese vermek istemiyor ve bu yüzden de belirli kriterler belirlemiş durumda. Bunlar şirket tarafından şu şekilde aktarılıyor: “Onaylanabilmeniz için hesabınızın tanınmış ve aktif olması gerekir. Hâlihazırda onayladığımız tanınmış altı hesap türü ise şu şekilde:

  • Devlet Kurumu Şirketler,
  • Markalar ve Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar
  • Eğlence
  • Spor ve e-spor
  • Aktivistler, Organizatörler ve Etkili Diğer Kişiler”

Bu kriterler dahilinde olan kişiler, Twitter’a mobil uygulamadan dahi mavi onay rozeti için başvuru yapabiliyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler