Dijital Yaşam

Twitch’in 2020’de Kırdığı Tarihi Rekor Ortaya Çıktı

Oyundan sohbete birçok farklı kategoride açılan yayınlarla adından sıkça söz ettiren Twitch’in 2020 raporları ortaya çıktı. Bağımsız araştırma şirketlerinin hazırladığı istatistiklerle birlikte Twitch’in tarihinde dönüm noktası olarak görülen bir rekor kırdığı belirlendi.

Düzenli olarak izlenme sayısını güncelleyen Twitch, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde iki kattan daha fazla oranda artış kaydetti. Bu rakamlar ile rakipleri YouTube Gaming ve Facebook Gaming’e adeta fark atmış durumda. Ancak birçok kişinin aklında istatistiklerle ilgili kritik bir soru bulunuyor.

Android

Android 12, Oyuncuların Seveceği Bir Özellik ile Gelebilir
Detayları Keşfedin

Twitch Tarihi Başarısını Koruyabilecek mi?

İzlenme sayısını ilk önce 2.663 milyardan 3.144 milyara çıkaran Twitch, ilerleyen aylarda ise bunu 5.118 milyara çıkardı. Şu anda 6.337 milyar durumundaki izlenme sayısı sadece bir yılda iki katından fazlasına çıkmış durumda. Birçok kişi ise bunun pandeminin bitmesi ile yok olacağını düşünmekte.

Akıllara bu ihtimalin gelmesinin en büyük sebebi ise 2020’nin üçüncü çeyreğinde ortaya çıkan düşüş. 5.118 milyara çıkan sayı, dünya genelinde birinci dalganın bittiği zamanlarda 4.741 milyara kadar gerilemişti. İkinci dalga ile birlikte sayı 5.118 milyara da aşarak 5.436 milyara ulaşmıştı.

Twitch’de dikkat çekici bir şekilde “Sadece Sohbet” kategorisi büyük ilgi yakalarken onu ise GTA V ve League of Legend liderliğindeki oyunlar takip etmekte. Tüm bunların haricinde platformun rakipleri YouTube Gaming ve Facebook Gaming de pandemi sayesinde yeni kullanıcılar kazandı.

Facebook Gaming

Listenin bir numarası Twitch’i 1.37 milyar saat ile YouTube Gaming izliyor. Geçtiğimiz yılın sonlarında duyurulan Facebook’un Twitch’i Facebook Gaming ise 1.6 milyarla listenin üçüncüsü konumunda. Aynı zamanda her iki platformun da farklı birinci kategorileri mevcut.

YouTube Gaming kullanıcıları 1.37 milyar saatte çoğunlukla Battle Royale oyunları izlerken Facebook Gaming’de ise yine bir Battle Royale olan PUBG Mobile lider konumda. Twitch’e benzer şekilde duyulan tüm endişeler her iki platform için bulunuyor.

Twitch başta olmak üzere sevilen üç platformda izlenme sayılarının düşüp düşmeyeceği bir süre daha belirsizliğini koruyacağa benziyor. Aşılanma ile birlikte azalan pandemi sürecinden sonra nelerin olacağını zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler