SpaceX
Uzay ve Havacılık

Türkiye’de Görülen Starlink Uyduları Paniğe Yol Açtı

Elon Musk’ın Starlink uyduları, Türkiye’nin birçok ilinde gökyüzünde belirdi. Akşam saatlerinden Türkiye’nin çeşitli noktalarından gökyüzünde 100’den fazla ışık arka arkaya görüntülendi. Işıklar, sosyal medya gündemine oturdu.

Gökyüzünde görülen ve tespit edilemeyen ışıklar, vatandaşları hayrete düşürdü. Bazıları, UFO zannederken bazıları da Çin’in kontrolden çıkan uydusuna ait olduğunu düşündü. Bunlar sosyal medyada panik dalgası yaratırken, daha sonra anlaşıldı ki Starlink uyduları, güneş panellerinden dolayı parlamış ve ışıklar gökyüzünde belirmiş.

starlink

Elon Musk, SpaceX Starlink Projesi için Önemli Detaylar Verdi
Detayları Keşfedin

Tübitak Ulusal Gözlemevi Açıklama Yaptı

Bu ışıkları, Tübitak Ulusal Gözlemevi (TUG) gökyüzü kamerası ile görüntüledi. Böyle bir parlama TUG tarafından 6 Mayıs Türkiye saatiyle 22.05’te net bir şekilde gözlemlendi. Açıklamalarda bulunan TUG, o anlara ilişkin görsel de paylaştı.

TUG Tarafından Paylaşılan Görsel

Starlink Uydu Ağı Projesi kapsamında zaman içerisinde Yer çevresindeki LEO yörüngelere yapay uydular yerleştirilmektedir. Bu uyduların güneş panellerinden kaynaklanan parlamalar ise zaman zaman yer yüzeyinden de izlenebilmektedir. Ayrıca, resim alındığında gökyüzünde yaygın bulutlar olmasına rağmen Starlink uyduları yüksek parlaklıkları nedeniyle Kuzey-Batı ufkunda görüntülenebilmiştir.

-Tübitak Ulusal Gözlemevi

Son olarak, Starlink uyduları, internet erişimi sağlamak için SpaceX tarafından oluşturulmuş bir uydu takımyıldızıdır. Bu uydular, istasyonlarıyla birlikte çalışacak. SpaceX ayrıca uydulardan bazılarını keşif ve bilim amaçlı kullanmayı ve bazılarını ordulara satmayı planlıyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
2
🥳 HEYECANLI
2
👻 ŞAŞIRTICI
2
😭 ÜZÜCÜ
1
😡 KIZGIN
1

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler