Tim Cook
Apple

Tim Cook’tan Apple’ı Bırakacağı Tarih için Yeni Açıklama

Son günlerde duyurduğu yeni etkinliği ve iPhone 13 sızıntıları ile gündemde olan teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook geçtiğimiz saatlerde yeni bir açıklama yaptı. Gerçekleştirdiği röportajda önemli konulara değinen Cook aynı zamanda görevini bırakacağı tarihi de açıkladı.

2011’den beri Apple’ı yöneten Tim Cook, Kara Swisher ile yaptığı görüşmede 10 yıl içerisinde şirketin CEO koltuğunda başkasının oturacağını duyurdu. Haftalar önce de bu konuya değinen Cook’un yerine geçecek kişi hakkında da birçok iddia bulunmakta.

Apple Dünyanın En Değerli Markası Oldu

Apple – Epic Games Davasında Yeni Gelişme: Tim Cook İfadeye Çağırıldı
Detayları Keşfedin

Apple’ın CEO’su 10 Yıl İçerisinde Değişiyor!

2011’de Apple’ın efsanevi CEO’su Steve Jobs’un yerine geçen Tim Cook, önümüzdeki Kasım ayında 61. yaşını dolduracak. Bu yıl CEO görevindeki 10. yılı olan Cook, gerçekleştirdiği röportajda Apple’ı çok sevdiğini ancak bir 10 yıl daha bu görevi üstlenemeyeceğini aktardı.

Kasım Etkinliği'nde
2020’de Gerçekleştirilen 3 Etkinlikten Tim Cook

“Bir 10 yıl daha mı? Muhtemelen hayır ama şu anda kendimi harika hissettiğimi ve ayrılığın yakın görünmediğini söyleyebilirim. Buna rağmen 10 yıl, uzun bir süre ve yüksek ihtimalle burada olmayacağım.”

-Tim Cook, Apple CEO’su

Bu açıklamalarına ek olarak Apple’ı çok sevdiğini ve onsuz bir hayatı düşlemesinin zor olduğunu söyleyen Cook, röportajı gerçekleştiren Swisher’in “Belki tatile çıkarsın?” sorusuna ise gülerek yanıt verdi. Steve Jobs’tan sonra Apple’ı yönetemeyeceği, şirketin batacağını söyleyenlere rağmen şirketi bu günlere getiren Cook’un yerine geçecek isim hakkında da bazı söylentiler mevcut.

iPad
Efsanevi CEO Steve Jobs, iPhone 2G Tanıtımındayken

Tim Cook’un Yerini Alacak Yeni Apple CEO’su Kim?

10 yıl önce Steve Jobs’un şirketteki CEO görevinden ayrıldığını ve artık yönetim kurulu başkanı olacağını aktaran Apple basın duyurusunda yerini alacak kişi ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemişti. Günler içerisinde bu ismin Jony Ive olacağı düşünülse de sonradan yeni CEO’nun Apple’ın perde arkasında kalan Tim Cook olduğu açıklanmıştı.

Jobs’un pankreas kanseri sürecinde daha önce Cook’un 10 yılda Apple Watch ve AirPods gibi sıfırdan yarattığı seriler ile Apple’ı dünyanın en değerli şirketi konumuna getirmesi birçok kişi için şaşırtıcı olmuştu. 10 yıl içerisinde görevini bırakacak Cook’un yerine ise Jeff Williams’ın geçeceği düşünülüyor.

Şu anda Tim Cook’un adeta sağ kolu konumunda bulunan Jeff Williams’ın Cook’un CEO’luktan önceki görevini üstlenmesi ise yeni yöneticinin kendisi olacağı iddialarını güçlendirmekte. Aynı zamanda Apple’da en az Cook kadar tanıdık bir yüz olan Craig Federighi’nin de yazılım bölüm başkanlığını bırakıp şirketin başına geçmesi de muhtemel.

Tüm bunlar sadece birer iddiadan ibaretken nelerin olacağını zaman gösterecek. Tim Cook’un en az 2030’a kadar Apple’ın başında kalacağını söylemek ise mümkün. Aynı zamanda Cook’un röportajda söylediklerine rağmen CEO olarak kalmaya devam etmesi de muhtemel.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler