Uzay ve Havacılık

SpaceX, Tarihi Adımı Attı: Özel Mürettabat Uzayda

Son yıllarda gerçekleştirdiği uzay çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren SpaceX, aylar önce yeni bir görev açıklamıştı. Inspiration4 adındaki görev, tarihe geçecek bir öneme sahip. Mürettabatında profesyonel bir kişi bulunmayan görev olan Inspiration4, ilk adımını tamamladı.

Tarihi görevin dört kişilik mürettabatı, geçtiğimiz saatlerde uzaya başarıyla fırlatıldı. Uçuşu canlı bir şekilde yayınlayan SpaceX, görevin devamlılığı hakkında yeni bilgiler de paylaştı. Aynı zamanda eğer Inspiration4 başarılı olursa uzay çağında yeni bir dönem başlayabilir.

Nasa'nın Mars Gezgini "Perseverance" Yolculuğa Hazır!

NASA, Mars Yaşamının En Güçlü Kanıtlarını Yayınladı
Detayları Keşfedin

Özel SpaceX Mürettabatı Uzayda

Shift4 Payment’in kurucusu olan Jared Isaacman’ın özel isteğiyle başlatılan görevin asıl amacı, St. Jude Çocuk Hastanesi için toplamda 200 milyon dolarlık bir bağış yapmakta. Isaacman, ilk 100 milyon doları kendisi öderken geriye kalan 100 milyonun ilk 31 milyon doları da toplandı.

NASA
Daha Önceki Fırlatışlardan Falcon 9

Mürettabatın geriye kalan üç ismi ise doktor asistanı olan ve aynı zamanda kanser savaşını kazanan Hayley Arceneaux, bir veri mühendisi olan Christopher Sembroski ve son olarak hem eski NASA astronot adayı hem de yerbilimci olan Sian Proctor.

Kendi alanlarında uzman olan bu dört isim geçtiğimiz saatlerde SpaceX tarafından geliştirilen en güçlü roketlerden biri, Falcon 9 ile birlikte uzaya doğru havalandı. Uzayda yapacakları ise yerden 360 mil yukarıda, planlanana göre üç gün geçirmek.

Inspiration4 Mürettabatı

Daha önce NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na da aynı yol ile gönderen SpaceX, Crew Dragon kapsülünü bu görevde de aktif bir şekilde kullanıyor. Şu anda bir buçuk saatlik aralıklarla çalıştırılan iticiler ile yükselecek.

”Crew Dragon, şimdiye kadar olduğu en güvenli yolda. Mürettabatımız ise nominal bir yörüngede bize el sallıyor.”

-Andy Tran, SpaceX Mühendisi ve Inspiration4 Fırlatış Sunucusu

Görevin geri kalan adımlarının başarıyla tamamlanıp dört kişinin de sağlıklı bir şekilde dönüp dönemeyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz. Aynı zamanda geriye kalan 69 milyon dolarlık bağış hedefinin nasıl tamamlanacağı da bir soru işareti. Tüm bunlara ek olarak Elon Musk’a göre Inspiraton4, uzay turizmi için oldukça önemli bir hedef.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler