SpaceX
Uzay ve Havacılık

SpaceX Crew-1 Ekibi, 6 Ay Sonra Dünya’ya Ayak Bastı

SpaceX Crew-1’in 6 aylık görevi sona erdi ve astronotlar, başarılı bir şekilde Dünya’ya döndü. Crew Dragon uzay aracıyla ve Falcon 9 roketiyle gönderilen ekip görevini tamamladı. Geri dönüş, ilk olarak 28 Nisan’ da olacaktı fakat 30 Nisan’a ertelendi. Hava şartlarından dolayı iki kere ertelenmiş olan dönüş sonunda bugün gerçekleşti.

Astronotlar; Victor Glover, Mike Hopkins, Soichi Noguchi ve Shannon Walker, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yaklaşık yarım yıl geçirdi. Bu tarihi geri dönüşü, NASA canlı olarak yayınladı. Resmi Youtube hesabından yapılan yayını meraklılar izleyebilir.

starlink

Elon Musk, SpaceX Starlink Projesi için Önemli Detaylar Verdi
Detayları Keşfedin

Uzayda Kalınan En Uzun Süre Rekorunu Kırdılar

4 astronot Kasım ayında, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmıştı ve 27 saat sonra istasyona ulaşmıştı. 6 ay boyunca bilimsel araştırmalar yapan astronotlar, Dünya’ya dönecekleri için çok heyecanlı olduklarını bildirdi.

Sırayla solda Shannon Walker, Victor Glover, Mike Hopkins ve Soichi Noguchi,

Crew Dragon Resilience aracıyla gönderilen astronotların Dünya’ya dönüşünü gösteren canlı yayın dün başladı ve inişe kadar devam etti. Yaklaşık 6.5 saat süren zorlu yolculuk, ABD’nin Florida eyaletinde başarıyla sona erdi. NASA’nın açıklamalarına göre 167 günlük bu görev, uzayda kalınan en uzun süre rekorunu da kırmış oldu.

NASA’nın yaptığı açıklamalara göre, ilerleyen günlerde daha çok astronot gönderilecek. Bu, sadece görevin bir parçasıydı. Crew 2 adlı mürettebat da 23 Nisan’da gönderilmişti. Onlar da dönüş zamanına kadar bilimsel çalışmalarına devam edecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler