Aygıtlar

Sony’den İlginç Patent: Gürültü Engelleyici Drone

Popüler teknoloji şirketi Sony, geçtiğimiz günlerde yeni bir patent başvurusunda bulundu. Kanatları nedeniyle çalışırken yüksek ses üreten dronelar için alınan patentte Sony, ortamdaki seslerin giderilmesi için yine dronların kullanılmasını öneriyor.

Gürültü engelleyecek olan droneların bir araya gelerek bir sistem oluşturduğu patentteki görselde görülmekte. Pilotunun ve çevresinin sessiz kalmasını sağlayacak olan dronelar, pilot hareket etse dahi kameraları ile onu takip edecek. Bu şekilde sessiz alan bozulmamış olacak.

Sony, İlk Drone Modeli Airpeak’i Tanıttı
Detayları Keşfedin

Dronelar ile Her An Her Yerde Sessiz Alan

Patent açıklamasında şunlar da belirtiliyor: “Açık alanların belirli durumlarında (örneğin, restoranlar, partiler, parklar vb.), sözlü iletişimi (telefonla arama, yakındaki bir kişiyle konuşma gibi) başlatmak için sessiz bir ortamı hemen elde etmek zor olabilir. Ayrıca, açık alanlarda gerçekleştirilen sözlü iletişim, yakındaki insanlar için rahatsızlık oluşturabilir. Bu nedenle, gerçek zamanlı olarak ses yalıtım çözümü sağlayabilen, akıllı bir sistem gerekebilir. Bunun için gelişmiş hoparlörler kullanacağız.”

Patent Başvurusunda Kullanılan Görsel

Bununla birlikte, taşınabilir sessiz alan için neredeyse sonsuz kullanım alanı düşünülmekte. Fabrikalar veya şantiyeler gibi gürültülü endüstriyel çalışma ortamlarında, sessiz bir çalışma alanı oluşturmanın önemi de patent ile ortaya çıkmış durumda.

İş alanlarından daha çok gündelik yaşamda da kullanılması mümkün olan yeni Sony teknolojisiyle “özel alan” sisteminin yaygınlaşması bekleniyor. Dronelar haricinde farklı yollarla da sessiz alan oluşturulması muhtemelken nelerin olacağını zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
2
🥳 HEYECANLI
2
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler