Uzay ve Havacılık

Türklerin Geliştirdiği Şişme Uzay İstasyonu Geliyor

1963 yılında Colorado’da Fatih Özmen ve Eren Özmen tarafından kurulan Sierra Nevada Corporation, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile bir uzay istasyonu inşa etmeyi planladıklarını açıkladı. Bu şişme tesis, faaliyete geçtiğinde bilimsel araştırma, turizm ve tarım amacıyla kullanılacak.

SNC‘nin bu uzay istasyonu, NASA‘nın 2028 yılında emekli olacak Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun yerini alması planlanıyor. Bunun dışında bu uzay istasyonu, çok sayıda roketlerle fırlatılan ve yörüngede şişen, LIFE adındaki bölümlerden oluşacak. Ayrıca üç katlı olacak bu LIFE bölümleri, 27 fit (yaklaşık 8,27 metre) yükseklikte olacak.

SpaceX, Çekiliş ile Bir Kişiyi Uzaya Götürecek

NASA ve SpaceX Uydu Güvenliği için Önemli Bir Anlaşmaya İmza Attı
Detayları Keşfedin

İşte Yeni Uzay İstasyonunun Özellikleri

Bu uzay istasyonunun hizmetleri arasında uzay teknolojileri üretimi (3D baskı gibi), ilaç ve tıbbi araştırma, tarım, film prodüksiyonu ve son olarak uzay turizmi yer alıyor. Ayrıca istasyonda, Sierra Nevada Corporation ‘un geliştirdiği; önümüzdeki sene kullanımına başlanacak olan yeniden kullanılabilir ve çok amaçlı uzay uçağı Dream Chaser; ve nakliye aracı Shooting Star için de tek araçlık ayrı bir bölüm bulunacak. Bu araçlar, yedi kişiye kadar mürettebat taşımacılığı ve kargoculuk amacıyla istasyonda kullanılacak.

“Uzay uçağı olmadan uzay yolculuğu endüstrisi olmaz. Dream Chaser, canlı bir yakın yörünge ekosistemini desteklemek için yeni bir çözüm sunuyor.”

Eren Özmen | SNC Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu

Yeni uzay istasyonunu oluşturacak, şişirilebilen LIFE bölümlerinin prototipi; önümüzdeki günlerde daha fazla test yapılması amacıyla Florida‘daki Kennedy Uzay Merkezi‘ne gönderilecek. Son olarak aşağıdan bir LIFE prototipinin nasıl şişirildiğini görebilirsiniz.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler