Samsung, Galaxy S21'in Yakında Tanıtılacağını Açıklayan Bir Video Yayınladı
Dijital Yaşam

Samsung, Akıllı Telefonların Kameraları için Tarihi Adımı Attı

Dünya genelinde en çok tercih edilen teknoloji markalarından Samsung, yeni teknolojiler ile kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor. Dakikalar önce resmi web sayfasından yeni bir basın açıklaması yayınlayan şirket, akıllı telefon kameraları için tarihi bir başarı kaydettiğini belirtiyor.

Uzun süredir Güney Koreli devin mühendislik ekibinin 200 MP sensör üzerinde çalıştığı bilinirken, çalışmaların başarıya ulaştığı aktarılmakta. Başta telefonlar olmak üzere birçok mobil cihaz için büyük bir adım olarak nitelendirilen sensörün ilk detayları da paylaşıldı.

Yeni Samsung Galaxy Watch4 ve Watch4 Classic Tanıtıldı
Detayları Keşfedin

Samsung İmzalı 200 MP Sensör Nasıl Çalışıyor

0.64μm boyutundaki binlerce pikselin bir araya gelerek oluşturduğu 200 MP boyutundaki yeni nesil sensörün seri adı ISOCELL HP1 olarak belirlenmiş durumda. 200 MP kalitede fotoğraflar ve Crystal Sharp 8K videolar kaydedebilen sensör, Samsung’un aktardığına göre “dünyayı yakalıyor”.

iPhone 12 mini gibi avuçiçi tasarımına sahip olan cihazlarda bile kullanılabilen HP1 sensörü, yeni nesil cihazlarda ultra yüksek çözünürlüğü vaat etmekte. Bu çözünürlük boyutu, oldukça fazla kırpmanın ardından dahi keskinliğin mevcut olmasını sağlıyor.

Loş ışık fotoğrafçılığı için de ideal olduğu aktarılan 200 MP sensör, bu idealliği ise ışık oranına göre piksel gruplama gerçekleştiren ChameleonCell teknolojisi ile sunmakta. Video tarafında ise HP1’in 8K 30 fps gibi bir çözünürlükte uzun süreli çekimler vaat ediyor.

Yetenekleri ile dikkat çeken HP1 modeline ek olarak Samsung, GN5 adında farklı bir sensör daha tanıttı. Otomatik odaklama teknolojisinin oldukça geliştirildiği yeni sensör de teknoloji dünyasında farklı bir ilke imza atıyor.

İlk 1.0μm görüntü sensörü olma ünvanını kazanan GN5, Samsung’un FDTI piksek teknolojisi ile tıpkı 200 MP sensör gibi düşük ışıkta otomatik odaklamayı daha iyi yapabilmekte. Apple’ın yeni nesil iPad ve iPhone serilerinin Pro versiyonlarında bulunan LiDAR sensörü ve bu sensörlerin gücünün birleştiğinde ortaya çıkacaklar ise daha şimdiden merak konusu. İlk kez 2013’te tanıtılan ISOCELL teknolojisinin gelecekte nasıl ilklere imza atacağını ise zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler