Dijital Yaşam

Pinterest’den Türkiye için Beklenen Karar

2020’nin Ekim ayında günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurtdışı temelli sosyal ağların ülkemize temsilci atama zorunluluğu getirilmişti. Bugün de Pinterest ülkemize temsilcilik atayacağını açıkladı. Böylelikle bu koşulları sağlayan tüm sosyal ağlar, ülkemize temsilcilik atamış oldu.

Bu şartları karşılayan sosyal ağların çoğu, başta bu uyarıları görmezden gelmişti. Para cezalarının uygulanması ile birlikte Twitter ve Pinterest hariç bu şartları karşılayan sosyal ağların hepsi, temsilcilik atamayı kabul etmişti. Son olarak Twitter’ın da temsilcilik ataması ile birlikte sadece Pinterest temsilci atayacağını açıklamamıştı.

Facebook, Türkiye'ye Temsilci Atama Kararı Aldı

Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atama Kararı Aldı
Detayları Keşfedin

Böylelikle Ülkemize Temsilcilik Atamayan Sosyal Ağ Kalmadı

11 Aralık 2020 tarihine kadar temsilci atamayan tüm sosyal ağlar; ilki 10 milyon, ikincisi de 30 milyon olmak üzere toplamda 40 milyon liralık cezaya çarptırılmıştı. Ardından YouTube, LinkedIn, Facebook, TikTok ve Dailymotion gibi birçok teknoloji devi; ülkemizde temsilcilik atayacağını açıklamışlardı.

Daha sonra 19 Ocak 2021 tarihinde ise, henüz temsilcilik atamayan; yurtdışı kaynaklı büyük sosyal ağlara (Twitter ve Pinterest) reklam yasağı uygulanmıştı. Yaklaşık iki aylık reklam yasağından sonra ülkemizde milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitter da temsilcilik atayacağını açıklamıştı.

Twitter’ın da temsilcilik atamasıyla birlikte, böylelikle günlük erişimi bir milyondan fazla olan; yurtdışı temelli sosyal ağlardan sadece Pinterest ülkemize temsilcilik atamamıştı. Son olarak Pinterest de bugün (9 Nisan) yaptığı açıklama ile Türkiye’ye temsilcilik atayacağını bildirmiş oldu.

Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile bu uygulamanın faydalarından bahsetti:

“Ülkemiz için büyük bir kazanım olan bu yolda, milletimizin dijital dünyadaki hakları artık daha etkin korunacak. Vatandaşlarımız karşılarında muhatap bulabilecek, sosyal ağlardaki mağduriyetleri daha hızlı giderilecek.”

Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler