Uzay ve Havacılık

Perseid Meteor Yağmuru, Türkiye’den Gözlemlenebilecek: İşte İzleme Yolları

Uzay ve havacılık dünyasının en önemli olaylarından biri olan Perseid Yağmurları, 3 günün sonrasında bugün ülkemizden gözlemlenebilir hale geldi. Hemen hemen her yerden görülebilir olacak olan meteorlar, daha şimdiden birçok farklı uzmanı heyecanlandırmış durumda.

Her ne kadar Perseid’ler halk arasında “kuyruklu yıldız” olarak adlandırılsa da NASA’nın aktardığı bilgilere göre uzun yıllar boyunca gerçek kuyruklu yıldızlar görmek mümkün değil. Perseid yağmurlarının meteorları ise Swift-Tuttle adındaki bir kuyruklu yıldızın parçaları olarak açıklanıyor.

ESA, Yeni Astronot Birlikleri için Rekor Katılım Topladı
Detayları Keşfedin

İşte Perseid Meteor Yağmurları’nı Türkiye’den İzlemenin Yolu

24 Temmuz’dan beri tüm dünyada belirli noktalarda seyrekçe görüntülenen Perseid Yağmurları, 12-13 Ağustos tarihleri arasında oldukça yoğun bir şekilde gözlemlenebilir duruma geliyor. Türkiye’de özellikle 13 Ağustos’ta net bir şekilde izlenebilir olacak.

Şimdiye kadar günde 5 ila 10 meteor görülebilir haldeyken bu gece ise ülkemizden 60’a yakın Perseid’in çıplak gözle dahi izlenebileceği de tahminler arasında. NASA tarafından paylaşılan bilgilere göreyse meteorları izlemek isteyenlerin 22.00’den sonra gökyüzüne bakması kritik.

Işık kirliliğinin daha az olduğu noktalarda oldukça net bir şekilde gözlemlenebilir olacak Perseid’ler için sosyal medyada bir yarışma da başlatılmış durumda. Dünyanın farklı yerlerinden kişiler, yağmur dönemi boyunca ne kadar Perseid saydıklarını Twitter başta olmak üzere çoğu platformda paylaşıyor. Türkiye’den ne kadar meteorun sayılabileceği ise bu gece belli olacak.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler