Dijital Yaşam

Pegasus Casus Yazılımı Tüm Dünyayı Sarstı

EuroNews’ta yer alan habere göre İsrailli firma NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus adlı casus yazılım, bir çok hükümete satılarak casusluk amacıyla kullanıyor. Aktarıldığı kadarıyla dünyanın dört bir yanındaki gazeteciler, insan hakları aktivistleri, iş insanları ve siyasiler Pegasus’un imkanlarıyla sürekli olarak izleniyor.

Yine aynı habere göre Türkiye’den de yaklaşık 500 telefonun listede olduğu belirtilirken, casus yazılımla takibe alınan birçok kilit ismin olduğu aktarılıyor. Ayrıca listede 2016’dan bu yana NSO müşterileri tarafından ilgilenilen kişiler olarak tanımlandığına inanılan 50 binden fazla telefon numarasının bulunduğu aktarılıyor.

Başlık
Detayları Keşfedin

Casus Yazılımın Odağında En Az 10 Devlet Olduğu İddia Ediliyor

Pegasus yazılımın odağında NSO Group’un müşterileri olduğuna inanılan en az 10 devlet olduğu iddia ediliyor ve onlar, “Azerbaycan, Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri “ olarak açıklanıyor.

Güvenlik açıkları kullanılarak belirlenen telefonlara sadece bir arama ile bulaştırılabilen bu yazılım hem Android hem de iOS tarafını kapsama alanına aldı. Gelen aramaya cevap vermeseniz bile telefonunuza yüklenebiliyor. Hatta, yüklendiği cihazın kamerasını ve mikrofonunu gizlice açarak ortam dinlemesi / izlemesi yapabiliyor. Ayrıca e-postalara ve mesajlara bakabilen bu casus yazılım, ek olarak kişilerin konum verilerini de toplayabiliyor.

İşte bu hedeflenmiş saldırılar için geliştirilen Pegasus için WhatsApp‘tan resmi bir adım gelmişti. Şirket yazılımı hazırlayan NSO Grup‘a bir dava açmıştı. Ancak şifreli bir mesajlaşma yazılımını aktif olarak hack’lemek dahil birçok konuda suçlanan NSO Grup, bu süreçte bildiğimiz kadar hiçbir ceza almadı.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler