NVIDIA Ampere GPU
Aygıtlar

NVIDIA, En Yeni Ampere GPU’ları Tanıttı

NVIDIA, dün yapılan GTC konferansında, Ampere mimarisinin bir sonraki profesyonel grafik kartlarını duyurdu. RTX 30 serisi GPU’ları kullanıcılarıyla buluşacak. Masaüstü bilgisayarlar için, 8.192 ve 6.144 CUDA çekirdeğine sahip olan RTX A5000 ve A4000 GPU’lar olacak.

Bu GPU’lar 24 GB GDDR6 bellekle tamamlanıyor, ancak 48 GB’a kadar erişilebilir bellek için NVLINK üzerinden iki kartın birbirine bağlanması gerekiyor. NVIDIA’nın daha önceki RTX 3090 GPU’su teknik olarak daha yüksek hız sunuyor, ancak onun donanımı genellikle uzun iş yüklerinde kullanmak için üretilmişti.

Geleceğin Oyun Teknolojisi "Nvidia GeForce Now"

NVIDIA GeForce NOW Sunucuları Türkiye’de: Nasıl Abone Olunur
Detayları Keşfedin

NVIDIA Ampere GPU’lar Dizüstü Bilgisayarlarda

Profesyonel dizüstü bilgisayar için, şirketin en yeni Max-Q optimizasyon teknolojisi ile donatılmış A2000 – A5000 serisi bulunuyor. NVIDIA Ampere GPU’lar dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilecek ve bunu görmek ilginç olacak. Fakat RTX 3080’in masaüstü muadilinin çok daha hızlı olacağı görünüyor.

NVIDIA ayrıca, Turing donanımına dayalı T1200 ve T600 GPU’ları da piyasaya sürüyor. Bu yeni cihazlar, ağır iş yükünde kullanılan grafik performansından ziyade çoklu görevleri daha iyi yapabilmeye odaklanıyor.

Son olarak NVIDIA, daha önce tanıtılan Grace Arm tabanlı CPU ile uyumlu bir şekilde eşleşmesi gereken veri merkezleri için yeni A10 ve A16 GPU’ları da duyurdu. NVIDIA’nın yeni profesyonel seviye masaüstü GPU’larını ilerleyen günlerde görebiliriz. Fakat dizüstü bilgisayar modelleri ise biraz daha geç çıkabilir.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
1
😡 KIZGIN
1

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler