Uzay ve Havacılık

NASA’nın Tarihi Helikopteri Ingenuity, Mars’a İndi: İşte Sıradaki Adım

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklama ile yeni helikopterleri Ingenuity’in Mars’a başarılı bir şekilde indiğini duyurdu. Üretilen mini helikopter, en yeni kaşif robotu Perseverance ile tarihi bir adıma imza atacak.

Geçtiğimiz Temmuz ayının 30’unda Mars’a doğru fırlatılan Ingenuity, Şubat ayında Mars atmosferine girmişti. Atmosferde geçen bir ayın sonrasında helikopter, Perseverance’ı taşımak için Kızıl Gezegen’e iniş yaptı. 15 santimetre yükseklikten düşerek yapılan inişten sonraki hedef ise tüm uzay ve havacılık tarihine geçecek türden.

Nasa'nın Mars Gezgini "Perseverance" Yolculuğa Hazır!

Mars’ta Yaşam İddiasını Arttıran Yeni Ses Kaydı Yayınlandı
Detayları Keşfedin

Mars Keşfindeki Tarihi Adım için Geri Sayım Başladı

Ingenuity helikopterinin Mars’a inişini duyuran resmi Tweet’te aynı zamanda bir sonraki hedef de açıklandı. Bu yeni hedef, Mars’ın her yönden keşfi için tarihe geçecek bir adım olarak görülüyor. Bu adımda Ingenuity ve Perseverance birleşerek Mars göklerinde kısa bir uçuş yapacak. Bu uçuşun tarihi de neredeyse netleşmiş durumda.

Yüzlerce kişilik NASA ekiplerinin iş birliği ile üretilen Perseverance kaşifi ve Ingenuity helikopterinin ilk uçuşu açıklanan verilere göre en erken 12 Nisan’da yapılacak. Ingenuity için hazırlanan web sayfasında “11 Nisan’a kadar uçuş yok” bilgisini paylaşan NASA’nın yöneteceği uçuş, daha önce kimse tarafından yapılmadı.

Tam olarak da bu sayede tarihe adını yazdıracak olan uçuş ile birlikte NASA’nın Mars yüzeyinde oldukça geniş bir gözlem alanına sahip olması bekleniyor. Açıklananlara göre Perseverance, uçuş için Ingenuity’e bağlanıştan indikten sonraki ayrılışa kadar kamerası ile kayıt yapacak.

Perseverance
Perseverance’ın Mars’a İniş Anı

Aynı zamanda iPhone 12 Pro modellerinde de bulunan LiDAR Tarayıcısı’na sahip olan Perseverance, uçuş esnasında Mars yüzeyini bu tarayıcıyla tarayarak Kızıl Gezegen’in 3D haritasının çıkarılmasında oldukça önemli veriler elde edecek.

Tüm bunları gerçekleştirecek olan Ingenuity helikopterinin görev süresi ise 30 gün olarak açıklandı. Buna göre Mayıs ayının başlarında Ingenuity ya Dünya’ya dönecek ya da Mars’ta bırakılacak olan robotlar arasına katılacak. Tahminen 12 Nisan’da gerçekleştirilecek uçuşun sonuçları ise merakla bekleniyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler