ingenuity
Uzay ve Havacılık

NASA’dan Üçüncü Uçuşunu Tamamlayan Ingenuity için Yeni Video

NASA’nın Ingenuity helikopteri, her uçuşuyla hünerlerini gösteriyor. Helikopter, üçüncü ve en uzun uçuşunu Pazar günü Mars yüzeyinde başarıyla gerçekleştirdi. Helikopter, geçtiğimiz Pazartesi günü Mars’ın yüzeyinden havalanıp 3.05 metre yüksekliğe çıkan helikopter, uzay tarihinde bir ilki gerçekleştirmişti.

Daha sonra Perşembe günü, Ingenuity helikopteri daha da yükseğe yaklaşık 5 metreye havalandı ve ilk kez yana doğru hareket etti. Dün yapılan uçuş ise, Ingenuity’nin bugüne kadarki en uzun uçuşu oldu.

Perseverance

NASA, Tarihi Mars Uçuşunu Erteledi: İşte Yeni Tarih
Detayları Keşfedin

Diğer Uçuşlarla Sınırlar Zorlanacak

NASA, helikopterin saatte yaklaşık 8 kilometrelik bir hava hızına ulaştığını ve sonra 50 metre kuzeye gittiğini bildirdi. Uçuş toplamda 80 saniye sürdü. Aynı zamanda açıklamalar, bu uçuşun uzunluğunun beklenen bir şey olduğunu gösteriyor.

Ingenuity Helikopteri

Yapılan açıklamalara göre, önümüzdeki iki hafta içinde iki uçuş daha yapılması planlanıyor. Ayrıca diğer uçuşlarda sınırlar zorlanacak ve Ingenuity, diğer uçuşta daha uzağa ve en hızlı şekliyle uçacak. Ne yazık ki bu süreçte Ingenuity’nin düşmesi bekleniyor. Düşme olasılığına rağmen yetkililer bilgi almak için sınırları zorlayacak.

Helikopter Pazar günü gerçekleştirdiği en uzun süreli uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. İlerleyen günlerdeki uçuşlarında ne olacak merakla bekliyoruz. Son olarak NASA, Ingenuity helikopterinin uçuşundan bir video paylaştı. Video boyunca helikopterin hareketlerini takip edebiliyoruz.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler