Uzay ve Havacılık

NASA, Uçan Taksi Testlerine Başladı

Son yılların en ses getiren yeniliklerinden olan uçan taksiler, giderek popülerliğini arttırıyor. Üretilen birçok farklı modelin ön testleri başarıyla tamamlanmışken faaliyete geçmesi için gereken NASA onayı için testler başlatıldı.

Uzay çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren NASA, Amerika vatandaşlarına hizmet edecek uçan taksilerin güvenliğini onaylamak için özel mülkünde gerekli işlemleri uyguladığını duyurdu. Bu işlemler ise sadece uçan taksilerin geleceğini değil, hava sahalarının geleceğine de yön verebilir.

NASA, Türkiye’den Bir Lise Öğrencisinin Makalesini Yayınladı
Detayları Keşfedin

Uçan Taksiler Çok Yakında Göklerde Olabilir

Joby Aviation tarafından üretilen uçan taksi ile testlerine başlayan NASA, elektrikli olan bu uçak ile 30 Ağustos’tan beri uçuşlar gerçekleştiriyor. Herhangi bir yağmur başta olmak üzere diğer hava olaylarının mevcut olmadığı bir konumda yapılan testler 10 Eylül’e kadar sürecek.

Taksiler insanlığa hizmet verirken ne tarz iniş ve kalkış ortamına ihtiyaç duyacağını simüle etmeye çalışan NASA, bunlara ek olarak uçağın akustik testlerini de gerçekleştirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda gerçekleştirilen bu testler tarihi bir öneme sahip.

Elektrikli VTOL tipindeki uçan taksinin test edilmesi şimdiye kadar gerçekleştirilen ilk eVTOL testi olarak tarihe adını yazdırmış durumda. NASA’nın testlerine Joby taksileri ile başlaması ise uçan taksi rekabetinde kritik bir rol oynuyor.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de tekrardan hizmet vermeye başlayan Uber’in uçan taksi bölümünü satın alan ve bu hamle ile birlikte Toyoto’dan 400 milyon dolara yakın bir yatırım alan şirketin kısa bir süre içinde bu testlere başlaması rüşvet ihtimalini akıllara getirmekte.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uçan taksilerin geleceğini 5 gün sonra ortaya çıkacak detaylı rapor belirleyecekken birçok farklı kişi bu testlere gönüllü olarak katılmak istiyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler