Perseverance
Uzay ve Havacılık

NASA, Tarihi Mars Uçuşunu Erteledi: İşte Yeni Tarih

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, geçtiğimiz haftalarda Mars araştırmalarına yeni bir boyut getirecek Ingenuity helikopterinin gezegene inişini duyurmuştu. Helikopterin Perseverance ile gerçekleştireceği tarihi uçuş ise geçtiğimiz saatlerde ertelendi.

4 Nisan tarihinden beri Mars yüzeyinde aktif bir şekilde sadece bekleyen Ingenuity, normalde şimdiden tamamlanmış olması gereken uçuşu yapmaya halen hazır değil. NASA yetkilileri tarafından açıklanan rapor ile birlikte yeni uçuş tarihi ve sebepleri net bir şekilde ortaya çıkmış oldu.

NASA’nın Tarihi Helikopteri Ingenuity, Mars’a İndi
Detayları Keşfedin

Tarihi Uçuş için Yeni Tarih 19 Nisan

Başarılı bir şekilde Kızıl Gezegen’e inen Ingenuity, kendisinden birkaç ay önce inişi tamamlayan Perseverance ile birlikte çalışıyor. Birbirine bağlanarak güçlü bir sistem oluşturan ikilinin ilk uçuşunu yapması için Ingenuity’in farklı bir moda geçmesi gerekmekte ancak geçiş beklendiği gibi olmadı.

Nasa'nın Mars Gezgini "Perseverance" Yolculuğa Hazır!
Perseverance | NASA

“Uçuş Öncesi Modu” ve “Uçuş Modu” olmak üzere iki farklı bölümden oluşan Ingenuity bilgisayarının başarısız geçiş denemeleri sonrasında NASA, bilgisayarı yeniden kuracağını duyurdu. Yaklaşık bir hafta süren yeniden kurmanın ardından helikopter, Uçuş Modu’na başarılı bir şekilde geçebildi.

Bunun üzerine ani bir basın açıklaması ile Perseverance-Ingenuity uçuşunun 19 Nisan’da gerçekleşeceğini duyuran NASA, tarihe geçecek uçuş hakkında bazı bilgiler de paylaştı. Mars araştırmalarına farklı bir boyut getirecek uçuş için aynı zamanda birçok farklı izleme yolu da hazırlanmış durumda.

Perseverance Kamerasından Ingenuity

Aktarılan bilgilere göre 19 Nisan günü, Türkiye saatiyle 9.00’da iki araç da uçuş için hazırlıklarına başlayacak. Perseverance ve Ingenuity birbirlerine yaklaşarak ilk olarak kenetlenecek, sonrasında ise Perseverance’ın hareket fonksiyonları düşme riskine karşı devre dışı bırakılacak.

Hareket edemeyecek olan Perseverance, iPhone 12 Pro ile aynı olan LiDAR’a sahip kamerasını aktif hale getirecek. Mars yüzeyine rağmen Ingenuity’i fotoğraflayacak olan Perseverance yerine Mars’ı ise helikopter fotoğraflayacak. 30 farklı fotoğraf çekecek olan olan Ingenuity, yaklaşık olarak 3 metre yüksekliğe çıkacak.

Tüm bunların haricinde Ingenuity, Perseverance ile birlikte hareket edebilecek kadar güce sahip. Buna rağmen 19 Nisan günü gerçekleşecek uçuşta iki araç, havada sabit olarak duracak. Bunun sebebi net bir şekilde açıklanmazken sıradaki uçuşlarda hareket de edilebileceği düşünülüyor.

Aynı zamanda NASA, Perseverance ve Ingenuity’in uçuşunu izlemek için üç farklı yol sunuyor. Tamamen ücretsiz olan bu yollar; NASA resmi web sayfası, YouTube ve Facebook. Tarihi uçuşun ani bir kararla tekrar ertelenmesi mümkünken nelerin olacağını zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
1
😡 KIZGIN
1

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler