Uzay ve Havacılık

NASA, Perseverance ile Mars’taki İlk Oksijeni Üretti

NASA’nın Mars yüzeyindeki robotu Perseverance, ilkler gerçekleştirmeye devam ediyor. Kızıl Gezegen’in karbondioksit açısından zengin atmosferinin bir kısmını oksijene dönüştürmeyi başardı. Perseverance aracındaki Mars Yerinde Oksijen Kaynağı Kullanma Deneyi (MOXIE) olarak adlandırılan cihaz bu görevi başarıyla tamamladı.

Bir ilki gerçekleştiren deney, aracın Mars’taki 60. gününde yani 20 Nisan’da gerçekleşti. Başarıyla sonuçlanan deney gösteriyor ki bu tür cihazlar sayesinde günün birinde astronotlar için solunabilir hava elde edilebilir.

Nasa'nın Mars Gezgini "Perseverance" Yolculuğa Hazır!

Perseverance, iPhone 12 Pro Teknolojisi ile Mars’ı Kaydetti
Detayları Keşfedin

MOXIE’yle Kritik Bir Adım Atıldı

Mars’taki karbondioksiti oksijene dönüştürme deneyi başarıyla sonuçlandı. Aslında Perseverance aracındaki MOXIE’nin yapacak daha çok işi var gibi görünüyor. MOXIE’nin baş araştırmacısı Michael Hect, bu konudaki düşünceleri şöyle dile getirdi:

MOXIE cihazı Perseverance Aracına Yerleştiriliyor

MOXIE deneyi, Mars’ta insanların yaşaması hedefimize doğru ilerlerken bize çok yardım edecek. Ürettiğimiz oksijen sadece solumak için değil aynı zamanda roketi harekete geçirmek için oksijene çok fazla ihtiyacımız var. ”

-Michael Hect, MOXIE Baş Araştırmacısı

Bu açıklamalardan sonra roketler ve astronotlar için oksijenin ne kadar önemli olduğunu anlamış olduk. Bir roketi fırlatabilmek için 25 metrik ton oksijen gerekiyor. Dünya’dan Mars’a bu miktardaki oksijeni taşımak gerçekten zorlu bir iş olacaktır. MOXIE’nin bu 25 tonu üretebilen daha büyük, daha güçlü versiyonlarını taşımak elbette ki daha kolay olacak gibi görünüyor.

MOXIE, saatte 10 grama kadar oksijen üretmek üzere tasarlandı fakat ilk adımda, yaklaşık 5 gram oksijen üretebildi. Bu miktarla bir astronot yaklaşık 10 dakika nefes alabilir. Yapılan çalışmalara göre cihaz, ilerleyen aşamalarda farklı geliştirmelerle daha çok oksijen üretebilir hale gelecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler