Perseverance, iPhone 12 Pro Teknolojisi ile Mars'ı Kaydetti
Uzay ve Havacılık

NASA, Mars Yaşamının En Güçlü Kanıtlarını Yayınladı

2020 yılından beri Perseverance ile gerçekleştirdiği Mars keşifleri sayesinde adından sıkça söz ettiren NASA, web sayfası üzerinde yeni bir yazı yayınladı. Konusu ile oldukça ilgi gören yazıda, Mars gezegeninde yaşama dair bulunan yeni kanıtlar paylaşılmakta.

Geçtiğimiz Şubat ayında Mars yüzeyine inen Perseverance ile gerçekleştirilen keşiflerde ortaya çıkan yeni detaylar, şimdiye kadar Kızıl Gezegen’de yaşam varlığı hakkında ortaya konulan tüm iddiaları destekler nitelikte.

NASA, Uçan Taksi Testlerine Başladı
Detayları Keşfedin

İşte Mars Yüzeyinde Yaşam Kanıtları

Bir süredir Mars tarihinde bir yaşam bölgesi olduğu tahmin edilen Jezero Krateri üzerinde araştırmalar yapan Perseverance, birçok farlı görüntüyü sürekli olarak NASA’ya gönderiyordu. NASA, Mars’tan aldığı bu görsellerden bazılarını yayınlarken bazılarını ise doğrudan arşivine saklamıştı.

Perseverance, iPhone 12 Pro Teknolojisi ile Mars'ı Kaydetti
Yayınlanan Perseverance Fotoğraflarından | NASA

Resmi web sayfası üzerinden Perseverance’dan aldığı yeni fotoğrafları yayınlayan NASA, tarihi öneme ait fotoğraflar hakkında açıklamalar da yapmakta. Jezero’da bulunan bazı taşların yer aldığı yeni fotoğraflar, NASA’nın tahminlerinin doğru çıkması durumunda Mars’ta yaşamın en büyük kanıtı.

Eylül ayının başlarında bulduğu taşlara 6 santimetrelik bir delik açan Perseverance, elde ettiği verileri Dünya’ya gönderdi. NASA bilim insanları tarafından incelenen veriler doğrultusunda taşların içerisinde tuz olduğu ortaya çıktı. Tuz suyu işaret ederken su ise yaşamın bir belirtisi olarak kabul ediliyor.

Yeni Yayınlanan Fotoğraf | NASA

“Tuzlar, Dünya’mızda eski yıllardaki yaşamın en büyük kanıtlarından. Bir benzerini Mars için yapmak üzereyiz!”

-Dr. Katie Stack Morgan, NASA Perseverance Ekibi Proje Yardımcısı

Başta NASA olmak üzere binlerce insanı heyecanlandıran keşfin sonrasında Perseverance’ın bir delik daha açması için gerekli işlemler başlatıldı ve ikinci veri deliği de başarıyla açıldı. Bu deliklerin önemi öyle büyük durumda ki özel isimlere dahi sahip.

Montdenier (Solda) ve Montagnac (Sağda) | NASA

İlk açılan Montdenier ve sonradan delinmesi kararlaştırılan Montagnac’ın Mars yaşamı hakkındaki araştırmaları nasıl etkileyeceği merak edilirken NASA’nın gelecekte yayınlayacağı görseller heyecanla beklenmekte.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler