Microsoft, Yeni Autofill Parola Yöneticisini Duyurdu
Dijital Yaşam

Microsoft, Apple’ın Rekorunu Kırdı: İşte Yeni Piyasa Değeri

Microsoft, geçtiğimiz saatlerde 2 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olan ikinci halka açık Amerikan şirketi ünvanına kavuşmuş oldu. Bunu başaran ilk şirket olan Apple ise, bu ünvanı Ağustos 2020’de almıştı.

2020 yılının Microsoft’un başarısına nasıl katkıda bulunduğunu görmek ise çok zor değil. PC pazarı 2020’de yüzde 10’un üzerinde büyümüşken şirket Surface cihazları, Xbox içeriği ve bulut hizmetleriyle de başarıyı yakaladı. Hatta yalnızca Akıllı Bulut segmentinin 2020 mali yılında 48 milyar dolar getirdiği biliniyor.

Microsoft, Windows 11’i Tanıttı: İşte Özellikleri
Detayları Keşfedin

Rekor, Windows 11 Duyurusu ile Geldi

Tüm bu detaylar bir araya getirildiğinde ise Microsoft’un söz konusu dönemde piyasa değerinde yüzde 79’luk bir artış yaşandı. Geçtiğimiz gün Windows’un yeni sürümü olan Windows 11 duyurusunu gerçekleştiren Microsoft, 1 trilyon dolar barajını Haziran 2019’da geçmişti.

Yeni Windows 11 Arayüzü | Microsoft

Özellikle Covid-19 döneminde hızlı yükselen teknoloji devleri arasında yer alan Microsoft’un pandeminin küresel hale geldiği Mart 2020’de piyasa değeri 1.1 trilyon dolar seviyesindeydi. Uzmanlara göre ise 2020’den bu yana koronavirüs pandemisi nedeniyle insanların eve kapanmak zorunda kalmaları, en çok da Microsoft’un işine yaradı. Zira bu sayede şirketin sattığı hizmetlere gösterilen ilgi arttı.

Covid-19 pandemisinin damga vurduğu Mart 2020’en bu yana geçen süreç, sadece Microsoft’un değil, kısaca GAFAM olarak da tabir edilen (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) ABD’li teknoloji devlerinin tümüne yaradı.

Microsoft Kurucusu Bill Gates

Tüm bunlara ek olarak şirketin 44 yılda 1 trilyon değerine ulaşmış olması ancak sadece 1 yılda 44 yıllık başarıyı tekrarlaması da dikkat çekiyor.

Bu başarının Bill Gates’in sonrasında gelmiş olması da ikinci birer detayken ilerleyen zamanlarda Microsoft’un piyasa değerinin ne olacağı merak konusu.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler