Apple Mac macOS
Apple

macOS için Tasarlanan 3 Adet Tarayıcı Önerisi

Mac kullanıcıları kimi zaman Safari‘ye alışmakta zorluk çekebiliyorlar. Kimi zaman ise Safari herkesin ihtiyaçlarına uygun olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar alternatif bir tarayıcı arayışına giriyorlar. Bu yazımızda, Google Chrome kadar popüler olmayan fakat oldukça kullanışlı 3 adet Safari alternatifi web tarayıcısı tavsiye edeceğiz.

1. Brave

Brave

İlk tavsiyemiz Mac kullanıcıları tarafından yaygın bir şekilde tercih edilen Brave web tarayıcısı. Brave, listedeki diğer tarayıcılara kıyasla daha yeni bir tarayıcı. 2016 yılında duyurulan tarayıcı, Chromium tabanlı olması sayesinde çoğu Chrome eklentisi ile uyumlu. Ek olarak yerleşik bir reklam engelleyicisi bulunuyor. Ayrıca çokça tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de düşük RAM kullanımı. Ek olarak izlenme ve çerez engelleyici gibi dikkat çeken güvenlik özelliklerine de sahip. Tek negatif yönü ise çok sık güncellenmemesi.

2. Firefox

Mozilla Firefox

Sıradaki tavsiyemiz tarayıcı denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden olan Firefox web tarayıcısı. Son versiyonu Firefox Quantum ile birlikte kullanıcı sayısı önemli ölçüde artan Firefox, Chromium tabanlı bir tarayıcı değil. Firefox mahremiyet ve güvenlik konularında hassas olan kullanıcıların ilk tercihlerinden biri. Tıpkı Brave gibi birçok mahremiyet ve güvenlik özelliğine sahip. Ayrıca kendisini diğer tarayıcılardan ayıran önemli bir özelliği de eklenti desteği. Tıpkı Google Chrome gibi, Firefox’un da geniş bir eklenti marketi bulunuyor. Ayrıca kişiselleştirme özellikleri ile de öne çıkan bir tarayıcı. Tek negatif yönü ise RAM kullanımının biraz yüksek olması.

3. Vivaldi

Vivaldi

Üçüncü sırada ise kayda değer sayıda kullanıcısı olan Vivaldi web tarayıcısı bulunuyor. Vivaldi, Opera web tarayıcısının geliştiricileri tarafından geliştirilen bir tarayıcı. Brave ile aynı senede, 2016 senesinde duyuruldu. İlk öne çıkan özelliklerinden biri, Chrome eklentileri ile uyumlu olması. Yani Google Chrome için geliştirilmiş olan eklentiler, Vivaldi’de kullanılabiliyor. Vivaldi ayrıca kullanım kolaylığı ile bilinen bir tarayıcı. Ek olarak bu listeye girmek için olmazsa olmaz güvenlik ve mahremiyet özelliklerine de sahip. Ayrıca Firefox gibi kişiselleştirme özellikleri de bir hayli zengin.

Bonus: Edge

Microsoft Edge

Bir de bonus tavsiye verelim: Edge web tarayıcısı. Edge, özellikle Chromium tabanlı yeni sürümünün yayınlanmasıyla birlikte oldukça olumlu geri bildirimler alıyor. Chromium tabanlı yeni versiyon, eski sürümlere kıyasla çok daha hızlı ve kullanışlı bir tarayıcı. Internet Explorer’ın eski ve pek olumlu olmayan algısını tamamen değiştiren Edge, oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Ayrıca arkasında Microsoft gibi bir teknoloji devinin bulunması da cabası. Hız konusunda rakiplerinin gerisinde kalmayan Edge, aynı zamanda güvenlik ile ilgili de faydalı özelliklere sahip. Ayrıca Chromium tabanlı olması sayesinde Chrome eklentileri ile de uyumlu.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler