çin roketi
Uzay ve Havacılık

Kontrolden Çıkan Çin Roketi, Dünya’ya Düştü: İşte Çarptığı Yer

Çin, geçen ay Pekin’deki yeni uzay istasyonunun ilk roketini fırlatmıştı. Bugün, Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi 100 fit uzunluğundaki ve 22 tonluk Long March 5B roketinin Maldivler yakınlarına düşüp, Dünya atmosferine yeniden girdiğini bildirdi.

Bir haftadır gözler roketin üzerindeydi. Bilim insanları, araştırmacılar ve Pentagon, roketin kalabalık bir bölgeye düşeceğini düşünüyordu. Roketin nereye gittiği anbean kaydediliyordu. ABD Uzay Komutanlığı, roketin yaklaşık 22.15’te Arap Yarımadası’na yeniden girdiğini söyledi.

NASA, Perseverance ile Mars’taki İlk Oksijeni Üretti
Detayları Keşfedin

Çin Roketi Maldivler’e Düştü

Bilim insanlarının gezegenin yörüngesinde, saatte 27.000 mil hızla giden roketin nereye ineceğini tahmin etmesi imkansız hale geldi. Bir haftadır tüm dünyayı saran korkulu bekleyiş, resmi açıklamalardan sonra sona erdi. Açıklamalara göre, Maldivler’in kuzeyindeki Hint Okyanusu’na düşen Çin roketinin kalıntıları karayı mı yoksa suyu mu etkilediği hala bilinmiyor.

Long March 5B Roketi


Roketlerin çoğu, genellikle zararsız bir şekilde okyanusa çarparken, Çin’in Long March 5B roketi farklı bir şekilde inşa edilmiş. Roketin görevi, Çin’in yeni uzay istasyonu için Tianhe modülünü teslim etmekti. Uzay istasyonu modülünü teslim ettikten sonra roket kontrol edilemedi.

Kontrolden çıkan Çin roketi, bir haftadan fazla bir süre yörüngede kaldı. En son olarak da Maldivler’e düştü. Fakat hala roketin neden kontrolsüzce yörüngeye indiği belli değil. Bu konu hakkında yetkililerden resmi bir açıklama bekleniyor. Bu olay, yaşanan ilk olay değil. 2011’de fırlatılan Çin’in ilk prototip uzay istasyonu Tıangong-1, 7 yıl sonra dünya yörüngesine girip Güney Pasifik Okyanusu üzerinde dağılmıştı.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler