Apple

iPhone 13 mini ve iPhone 13 Tanıtıldı: İşte Özellikleri

Dünyanın en değerli şirketi ünvanını elinde tutan Apple, Apple Park’ta gerçekleştirdiği etkiniğine iPhone 13 serisi ile devam ediyor. 

Kaliforniyalı şirket, bir yıldır birçok kullanıcıyı heyecanlandıran iPhone 13 mini ve iPhone 13 modellerini tanıttı. Yeni seri, daha şimdiden özellikleri ile dikkat çekiyor. 

En Yeni Apple Etkinliği Açıklandı: İşte Tarihi
Detayları Keşfedin

İşte iPhone 13 Serisinin Özellikleri ve Fiyatı

Tıpkı geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 12 serisinde olduğu gibi, iPhone 13 mini ve iPhone 13 olmak üzere iki farklı model yeni seride bizleri karşılıyor. 

Daha küçük bir çentik ile karşımıza çıkan iPhone 13 serisi, iPhone 12 Pro Max’de bulunan hareket engelleyici sensöre de sahip.

Aynı zamanda arka yüzde değişen kamera dizilimi göze çarpıyor. Çapraz şekilde yerleştirilen çift kamera sisteminin diğer köşelerinde ise mikrofon ve flaş yer alıyor. 

Her iki modelin ön tarafında ise güçlü ekranlar bulunuyor. iPhone 13 mini’de ekran boyutu 5.4 inç iken iPhone 13’te bu sayı 6.1’e yükseliyor. 

Yüksek ppi yoğunluklarına sahip OLED ekranların haricinde daha ince çerçeveler dikkat çekerken ön tasarımdaki en büyük değişiklik ise küçülen çentik. 

Face ID teknolojisi başta olmak üzere birçok sistemi içerisinde barındıran çentikler, ahizenin kenarlara taşınması ile büyük ölçüde küçülmüş durumda. 

Daha büyük bir ekran deneyimi anlamına gelen çentik küçülmesi özellikle de iPhone 13 mini için oldukça kritik. iPhone 12 mini kullanıcılarının şikayet ettiği büyük çentik, artık bulunmuyor. 

Serinin donanımsal detaylarına baktığımızda bizleri modellerin gücünü aldığı A15 çipi karşılıyor. A15’in aynı zamanda bir akıllı telefondaki en güçlü çip olduğu da Apple tarafından paylaşılan bilgiler arasında. 

A15 çipi ve yeni nesil Neural Engine bir araya geldiğinde ise oldukça iyi bir performans ortaya çıkmakta. 

Son olarak yeni aygıtların kameralarına odaklandığımızda ise 12 MP çift ana kamera karşımıza çıkıyor. Geniş ve Ultra Geniş açılara sahip olan kameralar toplamda 15 ayrı bileşen ile oluşturulmuş durumda. 

Apple’ın uzun zamandır sunduğu birçok farklı kamera moduna ek olarak bu yıl, tarihi bir yenilik olarak değerlendirilen astronomi fotoğrafçılığı desteği dikkat çekmekte. 

Gökyüzü ve uzay fotoğraflarının şimdiye kadar bir iPhone’da çekilen en iyi fotoğraflardan olmasını sağlayan yeni destek aynı zamanda iPhone 13 Pro modellerinde de yer alıyor. 

Apple’ın TrueDepth ismini verdiği ön kamera ise tıpkı arka kameralar gibi 12 MP. Gece modu desteğine sahip olan ön kamera her ne kadar arka kameralar kadar iyi olmasa da astronomi fotoğraflarında önemli ölçüde iyileştirme içeriyor. 

Altı farkı renk seçeneğine sahip olan iPhone 13 mini ve iPhone 13, önümüzdeki aylarda ülkemizde satışa çıkacak. 

Türkiye fiyatı henüz duyurulmayan aygıtların 128 GB’dan başlayan depolama seçenekleri de mevcut. Amerika Birleşik Devletleri’nde 799$’dan başlayan seri yeniden satış rekorları kırmayı hedefliyor. Buna ek olarak iPhone 13 mini’nin satış fiyatı ise 699$ olarak belirlenmiş durumda.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler