iPadOS 15 Ventence
Apple

iPadOS 15 Tanıtıldı: İşte iPad’lerin Yeni Özellikleri

Apple’ın devam eden WWDC21 etkinliğinde bir süredir merakla beklenen iPadOS 15 işletim sistemi tanıtıldı. iPad’ler için özel olarak tasarlanan işletim sistemi, yeni özellikleriyle dikkatleri üzerine çekerken ilk geliştirici sürümü de yayınlandı.

İlk iPad modelinden beri yaklaşık 11 yıldır beklenen iPad için Hesap Makinesi, boyutu ayarlanabilen uygulama pencereleri ve daha fazlasıyla şimdiden iPad kullanıcılarını heyecanlandıran yeni işletim sisteminin aynı zamanda bu sonbaharda herkes için çıkacağı aktarıldı.

Canlı Blog: WWDC21 Keynote
Detayları Keşfedin

İşte iPadOS 15’in Tüm Özellikleri

Tasarımsal açıdan birçok yeniliği beraberinde getiren iPadOS 15’in en büyük yeniliklerinden biri Müzik uygulaması içerisinde yer alıyor. Tıpkı iOS 15’te olduğu gibi baştan aşağıya yeniden tasarlanan Müzik uygulaması, özellikle de Apple Music abonelerine çok daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Çok daha sadeleştirilmiş bir arayüzle kullanıcıların karşısına çıkan Müzik uygulamasının simgesi geçtiğimiz yıl halihazırda güncellenmişken tasarıma genel olarak kırmızı renkleri hakim durumda. Arama yapma yeteneklerinde büyük bir değişikliğin olduğu aktarılan uygulama, iPadOS 15 ile birlikte iPad kullanıcılarına sunulacak.

Yeni işletim sistemi, yenilenen tasarımların haricinde ilk kez bir iPad’e gelen uygulamaları da içeriyor. Bunlardan biri olan Hesap Makinesi, 11 yılın ardından iPad için duyuruldu. Böylelikle Denetim Merkezi’ne de kısayolu eklenen Hesap Makinesi ile birlikte iPadOS, Mac’lere bir adım daha yaklaşmış durumda.

Hesap Makinesi’ne ek olarak Apple, tarihi bir adım atarak Xcode’u da iPadOS 15 ile birlikte iPad modellerine getirmiş durumda. Bir süredir atılması beklenen bu tarihi adım ile birlikte Apple’ın geliştirici ekosistemine milyonlarca kişinin daha katılabilmesi mümkün hale geliyor.

Gücünü M1 çipinden alan iPad Pro’nun geçtiğimiz ay tanıtılması ile birlikte düşünülmeye başlanan iPad için Xcode, böylelikle gerçeğe dönüşürken birçok geliştirici, iPad gibi bir cihazda kod yazabilmenin devrim niteliğinde olduğunu aktarmakta.

Geçtiğimiz yıl iPhone’lar için duyurulan App Libary, şimdi ise iPadOS 15 ile birlikte iPad’lerde de kullanıma sunulmuş durumda. Tüm uygulamaların otomatik kategorize edildiği App Libary, iPad yatay konumdayken değişerek uygulama arama çubuğunu sol tarafta sunuyor.

iMessage için birçok yeniliği de beraberinde getiren iPadOS 15 için ilk geliştirici betası birkaç saat içerisinde yayınlanacakken herkes için indirilebilir sürüm sonbaharda kullanıcılarla buluşacak. iPadOS 15’in özelliklerine yakından bakmak için buradan Apple web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler