Apple

iOS 15 Geliştirici Betası Nasıl İndirilir

Geçtiğimiz Pazartesi gerçekleştirdiği WWDC21 Keynote etkinliğinde diğer yazılım güncellemeleri ile birlikte iOS 15’i de tanıttı. Yeniden tasarlanan Kilit Ekranı ve Odak özellikleri gibi yeni özellikler içeren iOS 15’i aslında şu anda indirmek mümkün.

Apple’ın tanıtımdan hemen sonra yayınladığı bir profil sayesinde, iPhone’lara erkenden yeni tanıtılan işletim sistemleri indirilebiliyor. Ancak bu test aşamasındaki güncellemelerde oldukça fazla hataların bulunduğunu da ekleyelim.

iOS 15

Yeni Özellikleriyle iOS 15 Tanıtıldı: İşte Özellikleri
Detayları Keşfedin

Geliştirici Betası Nedir, Nasıl İndirilir

Her yıl düzenlenen WWDC etkinliğinde yeni işletim sistemi sürümlerini tanıtan Apple, sürümlerin tanıtımından kısa bir süre sonra yeni işletim sistemlerini test amaçlı olarak geliştiriciler için kullanıma sunuyor.

iOS15- ventence

Geliştiriciler için bir aylık test aşamasından sonra yeni işletim sistemlerindeki birçok hata düzeltiliyor. Bu aşamadan sonra ise yeni sürümlerin halka açık test süreci başlıyor. Public Beta (Herkese Açık Beta) adı verilen bu aşamada ise isteyen herkes, yeni işletim sistemlerini indirip deneyimleyebiliyor.

Ancak bu sürümlerde oldukça fazla hatanın olduğunu eklemekte fayda var. Ayrıca iOS 14’e geri dönmek de birçok kullanıcı için kolay değil. Eğer bunlara rağmen iOS 15’i telefonunuza indirmek istiyorsanız, sıklıkla kullanmadığınız ikinci bir cihazınıza yüklemenizi tavsiye ederiz.

  • Öncelikle cihazınızın yedeğini alın. Böylelikle olur da iOS 14’e geri dönmek isterseniz, yedeğinizi kullanabilirsiniz. Eğer iPhone’unuzu nasıl yedekleyebileceğinizi bilmiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.
  • Ardından iOS 15’in Geliştirici Betası sürümlerini almanızı sağlayacak olan iOS 15 Developer Beta profilini indirin.
    • Profili Apple’ın sitesinden indirmek için ise ücretli Apple Developer Program üyesi olmanız gerekiyor. Eğer bu programa üye iseniz, buraya tıklayarak profili kolayca indirebilirsiniz.
    • Eğer Apple Developer Program üyesi değilseniz, profili bazı aracı sitelerden de ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.
  • Profili indirdiğinizde Ayarlar’ın en üstünde yer alan “Profil İndirildi” seçeneğine tıklayın ve açılan pencerede üst sağ köşede bulunan “Yükle” düğmesine tıklayın.
  • Profili yüklediğinizde ise tek yapmanız gereken Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin. Artık iOS 15’i indirip yükleyebilirsiniz.

Eğer iOS 14’e geri dönmek isterseniz de buradaki adımları uygulayarak yedeğinizi cihazınıza geri yüklemeniz yeterli.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler