ios 14.5
Apple

iOS 14.5 Yayınlandı: İşte iPhone’ların Yeni Özellikleri

Yaklaşık üç ay süren bir beta testinin ardından iOS 14.5 artık herkesin kullanımına sunuldu. iPhone veya iPad’inizin ayarlar kısmına gidip geneli ve ardından yazılım güncellemeyi seçerek cihazınızı güncelleyebilirsiniz.

iOS 14.5 herkesin kullanımına açıldı. Yeni sürümdeki, Apple Watch kilidi açma, Apple Music güncellemeleri, Siri iyileştirmeleri ve yeni emojiler gibi birçok yeni özellik sayesinde iOS 14.5, kullanıcılar için önemli bir sürüm olacak.

2021 Model iPad mini Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Apple Türkiye, Etkinlik Sonrası iPad Fiyatlarını Güncelledi
Detayları Keşfedin

iOS 14.5 ile Gelen Tüm Özellikler

Bu sürümle gelen en büyük değişiklik, maskenizi takarken Apple Watch ile telefon kilidini açmak. Bu özelliği etkinleştirmek için, cihazınızdaki ayarlara gidin. Face ID ve parolayı seçin, ardından yeni Apple Watch ile kilidi aç tuşuna basın. Bunu aktifleştirdikten sonra bir bildirim alacaksınız.

Apple Watch ile Kilit Açma

iOS 14.5, uygulama izleme şeffaflığı ayarlarıyla birlikte geldi. Bu yeni ayar, diğer uygulamaların veya web sitelerinin kişisel verileri izlemek için önce kullanıcılardan izin istemesini sağlıyor. Siri sanal asistanda da önemli değişiklikler yapıldı. iOS 14.5’i yükledikten sonra Siri’den bir şarkı çalmasını istediğinizde, asistan size hangi uygulamayı kullanmak istediğinizi soracak.

Yeni sürümde Siri, iki farklı ses seçeneğine sahip. Şuan bu özellik sadece İngilizce konuşulan ülkelerde geçerli olacak. Sürümde, yeni çıkan AirTag cihazının ve Fitness + antrenmanları için AirPlay 2’nin desteği mevcut. Ek olarak iPhone 12 modelleri, çift SIM seçeneği 5G ile desteklenecek.

Siri Ses Seçenekleri

Mayıs ayında piyasaya sürülen Apple Podcast’de güncellemeler mevcut. Bu yeniliklerle beraber yayın bölümlerini kaydedip indirebilirsiniz. Hızlı erişim için otomatik olarak kitaplığa ekleme seçeneği de mevcut. Ayrıca en popüler kategorisi sayesinde yeni yayınları keşfetmeye yardımcı oluyor.

iOS 14.5 ‘de, Apple Music’le şarkı sözlerini, Facebook ve Instagram hikayelerinde paylaşılabiliyor. Aynı zamanda yeni sürüm, dünyadaki 100’den fazla şehirde hangi şarkıların popüler olduğunu görme şansı veriyor. Bir diğer özellik ise yeni emojiler. Yeni sürüm, iPhone ve iPad kullanıcıları için 200’den fazla yeni emoji sağlıyor.

Yeni Emojiler

Apple Haritalar’da yol üstündeki trafik yoğunluğu veya kazalar gibi durumları bildirmenizi sağlayan Waze benzeri özellikler yeni sürümde de yerini aldı. Ek olarak, PS5 / Xbox Series X desteği mevcut olan bu sürümde kontrolcüler iPhone’lara Bluetooth ile bağlanabiliyor.

Son olarak hatırlatıcılar kısmında bir değişiklik yapıldı. Öncelik, son tarih ya da oluşturulma tarihine göre sıralayabilme özelliği geldi. Kullanıcıları heyecanlandıran tüm özellikleriyle iOS 14.5 ‘de bir de hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri de yapıldı. Kullanıcılar, bu sürümü cihazlarındaki ayarlar bölümünden kolaylıkla indirebilir.

Hata Düzeltmeleri

  • Yazışmanın en altındaki mesajların, bazı durumlarda klavye tarafından gizlenmesi
  • Silinen mesajların Spotlight aramasında görünebilmesi
  • Mesajlar bölümündeki bazı yazışmalarda mesajları kalıcı olarak gönderememesi
  • Arama engelleme ve numara belirleme bölümünün telefon ayarlarında görünmemesi
  • iCloud Sekmeleri’nin Safari’de görünmemesi
  • Siri’nin yarattığı hatırlatıcıların yanlışlıkla sabah erken saatlere ayarlanması
  • iPhone 12 modellerinde siyah arka planda azaltılmış parlaklık seviyesinde görülebilen parlama sorunu
  • Pil sağlığı rapor sistemi
  • AirPods otomatik geçişte sesin yanlış aygıta yönlendirilmesi

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler