Intel
Apple

Intel’den Şaşırtan Hamle: Apple’a Çip Üretmek İstiyor

Teknoloji devi Intel, geçtiğimiz günlerde yeni reklamlarını yayınlamıştı. Şirket, yayınladığı reklamlarda Apple’a gönderme yaparak; kendi işlemcisinin kullanıldığı PC’ler ile M1 çipli Mac modellerini karşılaştırmıştı. Reklamların bazı bölümlerinde, Apple’ın açıkladığı kullanım verilerini yalanlayan şirket; PC’lerdeki çoklu monitör desteği ve dokunmatik ekran gibi özelliklerden bahsediyordu.

Intel CEO’su Pat Gelsinger; yaptığı açıklamada, Intel’in “Intel Döküm Hizmetleri” adındaki yeni şirketinin gelecek planları hakkında ufak bir ipucu verdi. Gelsinger, Intel’in yeni fabrikalarında gelecekte Mac’lerde kullanılmak üzere Apple silikon çipleri üretebileceğini belirtti.

Intel’in reklamlarını yayınladıktan sonra, bir hafta bile geçmeden geri adım atması; birçok kişiyi şaşırtmış gibi görünüyor. Görünüşe göre Intel, yeni açacağı fabrikası ile tıpkı TMSC gibi büyük teknoloji şirketleri için büyük bir çip tedarikçisi olmak istiyor. Bunun için de Apple gibi büyük boyutta çip satın alan bir müşteriyi kaçırmak istemiyor.

Şu anda, Mac’lerde kullanılan M1 işlemcilerini ve iPhone, iPad gibi mobil cihazlarında kullanılan A serisi işlemcilerin üretimini TMSC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) üstleniyor. Eğer Intel de çip tedarikçilerinden biri haline gelirse, Apple’ın önünde iki farklı alternatif bulunacak.

Intel, birkaç gün önce “Go PC” (PC’ye Geçin) adındaki yeni reklam kampanyasını başlatmıştı. YouTube üzerinde beş farklı reklam yayınlayan şirket, Mac ve PC modellerini karşılaştırıyor. Ayrıca videoların bazı bölümlerinde şirket, pil ömrü gibi Apple’ın M1 çipli Mac’leri tanıtırken verdiği bilgileri yalanladı. Buna ek olarak şirket, bu reklam kampanyası için de ayrı bir web sayfası oluşturdu.


Kaynak: MacRumors

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler