Instagram, Yeni Özelliğini Duyurdu
Dijital Yaşam

Instagram, Zararlı DM’leri Engelleyecek Özelliğini Kullanıma Sundu

Her geçen gün popülaritesini arttıran Instagram, yeni özellikler ile birlikte kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz saatlerde yaptığı basın açıklaması ile yeni özelliğini duyuran şirket, bununla birlikte DM özelliğinde yeni bir devir başlatmayı hedefliyor.

Taciz benzeri içerikli mesajları otomatik olarak engelleyen yeni özellik, platformdaki her kullanıcının kendisini daha güvende hissetmesini vaat ediyor. Birkaç adımda kullanılmaya başlanabilen özelliğin tanınmış kişiler başta olmak üzere herkesin daha iyi bir deneyim yaşaması için de geliştirildiği belirtildi.

Instagram’dan Çocuklara Özel Uygulama Yolda
Detayları Keşfedin

Zararlı DM’leri Engelleme Özelliği Nasıl Çalışıyor

Instagram’a göre yeni DM özelliği herkesin kullanımını sağlamak adına oldukça basit bir kuruluma sahip. Kullanıcılardan engellenmesini istediği kelimeleri yazmasını isteyen şirket sonrasında gelen her mesaj arasında bu kelimeleri arıyor.

Instagram Beşten Fazla Hesaba Giriş Yapmak İsteyenlere Özel Özelliğini Sundu

Herhangi bir mesaj içerisinde seçilen kelimeler bulunduğunda o kişi ile olan sohbeti ayrı bir DM klasörüne alan özellik bunu sürekli olarak tekrarlıyor. Kullanıcılar ise seçtiği kelimelerin içerisinde bulunduğu ve “Zararlı” olarak etikenlendirilmiş mesajları diğer mesajlardan ayrı bir kısımda okuyabiliyor.

Zararlı mesajlar arasında dilediğini anında şikayet etme yetkisine de sahip olan kullanıcıların yaptığı bu şikayet halihazırda zararlı olarak sistemde yer aldığından Instagram için öncelikli oluyor. Tüm bunların haricinde şirket sürekli olarak zararlı mesajlar gönderen hesaplar hakkında da önlem almaya başladığını duyurdu.

Instagram Rozet Canlı Yayın

2018 senesinde şimdi DM için kullanıma sunulan özelliği Yorumlar’a uyarlayan Instagram, böylelikle kullanıcıların istemediği kelimeleri içeren yorumları görmemesini sağlıyordu. Şubat ayından itibaren sürekli olarak taciz içerikli gönderimler yapan hesapları devre dışı bırakan şirket bunu zararlı DM’leri engelleme özelliğinde de yapacak.

Basın açıklamasına göre kullanıcıların bir mesajı zararlı olarak nitelendirmesi ve bunun tekrarlanması mesajları gönderen kişinin hesabının kapatılmasıyla sonuçlanacak. Şirkete göre böylelikle Instagram daha da güvenli bir hale gelecek. Aynı zamanda tahminlere göre hesabı bir kez kapatılan kişinin tekrar platforma girememesi için de engeller alındı.

Instagram’ın Yeni Özelliklerinden Canlı Odalar

Arka arkaya aynı IP adresinden hesap oluşturulmasını engelleyen Instagram benzer şekilde hesabı kapatılan kişinin yeniden hesap yaratmasının da önüne geçecek. Adeta birbirini tetikleyen özellikler grubu oluşturan zararlı DM’leri engelleme özelliği ilk etapta sadece birkaç ülkede kullanıma sunulacak.

İlk etapta yer alan bu ülkelerin neler olduğu açıklanmazken sonraki aylarda ise bu sayı giderek artarak tüm dünyada Instagram’ın daha da iyi bir yer haline getirilmesi amaçlanıyor. Şirketin bunu başarıp başaramayacağını ise zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler