Dijital Yaşam

Apple’ın İlham Kaynağı Alan Turing’e Özel Banknot

Bilgisayar biliminin kurucusu olarak bilinen Alan Turing’in İngiltere’nin en yeni banknotlarının yüzü olduğu açıklandı. 2. Dünya Savaşı’nda Enigma analizi ile kilit rol oynayan Turing aynı zamanda hayatına göndermeler ile birlikte banknotlarda yer alıyor.

Tıpkı insanlar gibi bilgisayarların da düşünme yetisine sahip olabileceğini kanıtlayan büyük yazılımcı Alan Turing, tüm bunların haricinde Apple logosunun ilham kaynaklarından biri olarak tanınıyor. Siyanür zehrini enjekte ettiği elma ile intihar eden Turing’in yaptıkları ile Apple kurucusu Steve Jobs’a ilham olduğu halen resmi olarak açıklanmasa da neredeyse kesin bilgiler arasında.

Steve Jobs

Apple Kurucusu Steve Jobs, 9 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı
Detayları Keşfedin

Apple’ın İlham Kaynağı Şimdi İngiltere Banknotlarında

İngiltere Hükümeti’nin resmi web sayfasından duyurulan yeni 50£ değerindeki banknotlarının üzerinde Alan Turing büyük bir şekilde yer almakta. Özellikle de yaşadığı zamanlarda maruz kaldığı eşcinsellik iddiaları nedeniyle intihar ettiği düşünülen Turing’in yeni banknotlarda yer alma sebebi son zamanlarda artış gösteren LGBTQ olayları olarak düşünülüyor.

Aynı zamanda banknotun duyuru afişinde yer alan gökkuşağı bayrağı da bu düşünceyi destekler nitelikte. Banknotların kullanıma sunulacağı 23 Haziran tarihi ise aynı zamanda ünlü yazılımcının doğum günü. Piyasaya sunuluş tarihi benzerliğinin haricinde banknot tasarımında Turing için birçok farklı gönderme de bulunuyor.

Yeni Banknotun Ön Yüzü | İngiltere

50£’lik yeni banknotun ön yüzünde ilk olarak Alan Turing ve kendi çalışmaları yer alıyor. Turing fotoğrafının altında yer alan imza dikkatlerden kaçmazken aynı zamanda alt kısımdaki “Fifty Pounds” yazısının yanında Turing’in en popüler sözlerinden biri yer alıyor.

Bunun haricinde sağ kısımda yer alan İngiltere Kraliçesi ve çip tasarımıyla eklenmiş 50£ yazısı da Turing için yapılan göndermeler arasında yer alıyor. Sol tarafta yer alan 0 ve 1 rakamları ise binary sisteminde Turing’in doğum günü olan 23 Haziran’ın yazılışı.

Banknot Duyuru Afişi | İngiltere

Yeni 50£ banknotunun arka yüzünde Alan Turing ile ilgili fazla gönderme yer almazken tıpkı ön tarafta olduğu gibi çip şeklinde çizilen 50£ değeri arka yüzde altın renginde. Halen intihar mı yoksa kazara zehirlenme mi olduğu gizemini koruyan Turing’in ölümü hakkında herhangi bir gönderme yokken birçok kişi “banknota bir elma eklenebilirdi” düşüncesinde.

Yapılan yeni banknot duyurusunda Alan Turing’li 50£’un ne kadar piyasada olacağı açıklanmazken uzun süreler boyunca anma için yapılan banknotun değişmeyeceği iddia ediliyor. Nelerin olacağını zaman gösterecekken daha fazla anma banknotunun yapılıp yapılmayacağı halen bir soru işareti.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler