iOS 15
Apple

Henüz Tanıtılmayan iOS 15’ten İlk Ekran Resimleri Yayınlandı

Bu yıl 45. yaşını kutlayan Kaliforniyalı teknoloji şirketi Apple, geride bıraktığımız saatlerde yeni bir basın açıklaması yaptı. Yakında kullanıma sunulacak erişilebilirlik özelliklerini duyuran şirketin açıklamada kullandığı görseller oldukça dikkat çekti.

Apple’ın şimdiye kadarki hiçbir işletim sistemine özellikle de şu an kullanımda olan iOS 14’e benzemeyen görsellerin, 7 Haziran’da tanıtılacak iOS 15 işletim sistemine ait olduğu düşünülmekte. Bununla birlikte iOS 15’ten ilk ekran görüntüleri resmi olarak yayınlanmış olurken birçok farklı iddia da gün yüzüne çıktı.

apple

Apple’dan Yeni Erişilebilirlik Özellikleri: Dokunmadan Kontrol ve Daha Fazlası
Detayları Keşfedin

İşte iOS 15 İşletim Sisteminin İlk Ekran Resimleri

Yayınlanan basın açıklamasında teknoloji devi şirket yakında kullanıma sunacağı yeni erişilebilirlik özelliklerinden bahsederken detaylarla ilgili görsellerde olan arayüzün farklılığı dikkatlerden kaçmadı. Aynı zamanda bu nedenle görüntülerin WWDC21’de tanıtılacak iOS 15 içerisinden olduğu düşünülüyor.

iOS 15
iOS 15 Ayarlar Uygulamasından İki Ekran Görüntüsü | Apple

Genellikle Ayarlar uygulaması içerisinden alınan ekran resimlerinde kenarları yuvarlaştırılmış kutular gözden kaçmadı. Ek olarak bir kısmı ayıran çizgilerin tam değil, sağdan başlayarak yarım kaldığı da görülmekte.

Tamamıyla Koyu Mod kapalı bir şekilde alınan ekran resimlerinde yer alan uygulamalardan biri olan Safari’de buton renklerinin değiştiği görülüyor. Neredeyse fark edilemeyecek kadar hafif olan değişiklikte klasikleşen mavi butonların renginin biraz daha açık hale geldiği belli oluyor.

iOS 15
Solda, iOS 15 | Sağda, iOS 14

iOS 14 yüklü bir iPhone’dan alınan ekran resmi ile Apple’ın yayınladığı ve iOS 15 olduğu düşünülen görüntüler yan yana getirildiğinde fark net bir şekilde ortaya çıkmakta. Apple, kuruluşundan beri benimsediğini belirttiği basitliği uyguladığı görülen iOS 15 arayüzünün tıpkı macOS’a benzemesi de dikkat çekti.

macOS Big Sur sürümüne olan bu benzerlik akıllara “Uygulama ikonları da değişebilir mi” sorusunu getirirken ortaya çıkan iddialara göre geçtiğimiz yıl güncellenen Müzik uygulamasının ikonu tekrardan değiştirilecek.

macOS Big Sur
Değişen macOS Uygulama İkonları

Benzer değişikliklerin iOS temelli iPadOS işletim sisteminde de yapılacağı düşünülmekte. Her ne kadar Apple’ın Mac için geliştirdiği M1 çipini yeni iPad Pro ile sunması akıllara “iPad’ler macOS çalıştırabilir” ihtimalini getirse de birçok kişiye göre bu pek mümkün değil.

Tüm bunlar şimdilik birer iddiadan ibaretken nelerin olacağını iOS ve iPadOS 15’in tanıtılacağı WWDC21 etkinliği gösterecek. 7 Haziran akşamı Türkiye saatiyle 20.00’de başlayacak etkinlikte ek olarak yeni macOS ve watchOS sürümlerinin de duyurulacak.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
4
🥳 HEYECANLI
5
👻 ŞAŞIRTICI
3
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
3

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler