Popüler Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu Hacklendi
Dijital Yaşam

Hackerlar, Toplamda 26 Milyon Kullanıcının Verisini Çaldı: İşte Detaylar

Bir güvenlik şirketi, geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen büyük bir veri sızıntısı keşfetti. Rapora göre isimsiz bir hacker grubu, büyük şirketlerden toplamda 26 milyon kişinin verisini çaldı. Etkilenen şirketler arasında ise; Facebook, Amazon, Apple, Twitch, Paypal, Twitter ve eBay gibi teknoloji devleri yer alıyor.

İki yıllık bir süre içerisinde 3 milyondan fazla Windows tabanlı bilgisayarlara sızan saldırganlar, toplamda 1,2 terabaytlık (yaklaşık 1.200 GB) kullanıcı verisini ele geçirdi. Sızdırılan veriler arasında ise hesap giriş bilgileri, ödeme bilgileri ve kimlik bilgileri gibi veriler yer alıyor.

Bir Güvenlik Araştırmacısı, AirTag’i Hacklemeyi Başardı
Detayları Keşfedin

Saldırganlar, Kullanıcıların Kameralarını da İzlemiş

Saldırganlar, çoğunlukla mailler ve kırılmış bilgisayar programları aracılığıyla bulaşan Truva Atları’nı kullanmış. Bu Truva Atları; genellikle kırılmış Adobe Photoshop 2018 ve birkaç oyun ile bir Windows kırma aracı içerisinde bulunuyordu.

Bu tarih aralığında çalınan çerezler

Kötü amaçlı yazılım 1,1 milyon e-posta adresi, 2 milyardan fazla çerez ve 6,6 milyon dosya tutan; yaklaşık 26 milyon kişinin oturum açma kimlik bilgilerini ele geçirmiş durumda. Buna ek olarak sızıntı, 2018 ila 2020 yılları arasında gerçekleşmiş.

Yine rapora göre bu kötü amaçlı yazılım, kullanıcıların kameralarına da erişerek birçok kullanıcının görüntülerini toplamış. Sırasıyla en çok metin dosyalarının, resim dosyalarının ve belgelerin ele geçirildiği saldırı; en çok Chrome ve Firefox kullanıcılarını etkilemiş durumda.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler