Ingenuity Perseverance
Uzay ve Havacılık

Google’dan Tarihi Mars Uçuşuna Özel Değişiklik

Dünyanın en büyük tarayıcısı ünvanını aktif bir şekilde elinde tutan Google, geçtiğimiz saatlerde gerçekleştirilen tarihi Mars uçuşu için özel bir adım attı. Ingenuity ve Perseverance’ın uçuşunu kutlayan şirket, bunu arama sayfasını değiştirerek yapmakta.

Dikkatleri kısa süre içerisinde üzerine çeken bu değişiklik daha önce birçok farklı şekilde kullanıcılarla buluşmuştu. İki farklı özel arama kelimesi ile ortaya çıkan değişiklik tüm bunların haricinde NASA resmi Twitter hesabında da paylaşıldı.

Perseverance

NASA, Tarihi Mars Uçuşunu Erteledi: İşte Yeni Tarih
Detayları Keşfedin

Tarihi Mars Uçuşuna Özel Google Değişikliği Yayında

Nisan ayının başında Mars’a inen mini helikopter Ingenuity, gerçekleşen birçok aksiliğin sonrasında geçtiğimiz saatlerde başarılı bir uçuşa imza atmıştı. Perseverance keşif robotu ile birlikte tarihe geçecek bir adım atan Ingenuity’in başarısı Google tarafından da özel değişiklikle kutlandı.

Google’da “Perseverance” ve “Ingenuity” aramaları yapıldığında karşılaşılan ekran ilk başta normal bir arama sayfası gibi görünüyor. Sağ kısımda bulunan bilgi kutucuğunda dikkat çekmek için hareket eden Ingenuity maketine basıldığında ise durum değişmekte.

Ingenuity maketi ilk olarak büyürken ekranın alt kısmında Mars yüzeyi belirirken büyüyen maket uçmaya başlıyor. 85 milyon dolarlık Ingenuity’in maket görüntüsü ekranda uçarken aynı zamanda arama sonuçlarına tıklamak ve sayfada gezmek mümkün.

Mars’ta Gölgesi Oluşan İlk Uçan Araç Ingenuity | NASA

Ekranda ortaya çıkan X butonuna basıldığında ise Mars’ın yüzeyine inercesine baştaki yerine konan Ingenuity için yapılan bu değişikliğin ne kadar Google’da duracağı bilinmiyor. Ancak kaldırılma ihtimaline ek olarak sonsuza kadar “Perseverance” ve “Ingenuity” arama sayfalarında kalması da mümkün.

Daha önce benzer bir değişikliği Thanos için yapan Google, şu anda yaptığı değişikliği kaldırmış durumda. Eldiven simgesine basıldığında arama sonuçlarının yarısını silen değişikliğin kaldırılmasına rağmen yeni NASA değişikliğinin geleceğinin ne kadar olacağını zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler