Google Pixel 5
Aygıtlar

Google, Yeni Telefonunda Qualcomm’a Veda Ediyor

Akıllı telefon endüstrisinde, sayılı yonga seti markası bulunmakta. En tanınan ve en çok kullanılan yonga setleri ise Qualcomm, MediaTek ve Samsung imzalı. Yonga seti markalarının bu firmalarla sınırlı olmasının ise elbette bir sebebi var.

Yonga seti veya çip üretimi, ciddi şekilde zor bir iş. Qualcomm, MediaTek ve hatta Apple gibi firmalar dahi çip üretemiyorlar. Sadece çiplerin mimari dizaynını yapıp, üretim için TSMC ve Samsung‘a başvuruyorlar. Örnek olarak Apple’ın iPhone 12 serisinde kullandığı A14 Bionic yonga seti, TSMC tarafından üretiliyor. Zira dünya üzerinde çip fabrikasına sahip firma sayısı, çip dizayn eden firmalardan bile daha az.

MediaTek

MediaTek, 2020 Yılında Yeni Bir Rekora İmza Attı
Detayları Keşfedin

Google Whitechapel Yonga Seti

Hal böyle olunca, akıllı telefon üreticileri, cihazlarında kullandıkları çipleri Qualcomm ve MediaTek gibi firmalardan temin ediyorlar. Samsung dahi Exynos serisi çiplere sahip olmasına rağmen, kimi modellerinde Qualcomm ve MediaTek çipler kullanıyor. Akıllı telefon endüstrisinde kendi çiplerini kullanan firmaların başında ise Apple ve Huawei geliyor.

Google Whitechapel
Snapdragon 888

Fakat son bilgilere göre, bu firmaların arasına Google da katılıyor. 9to5Google tarafından paylaşılan habere göre Google, bu sene çıkaracağı Pixel 6 serisinde kendi özel üretimi olan Whitechapel çipini kullanacak. Firmanın özel çip üretimine başlayacağı söylentileri, geçen sene ortaya çıkmıştı. Fakat konu ile ilgili oldukça sınırlı bilgi bulunmaktaydı. Ayrıca bu hamlenin, yukarıda bahsettiğimiz zorluklardan dolayı en erken 2-3 sene sonra gerçekleşeceği tahmin ediliyordu.

Fakat görünüşe göre Google, bu konudaki ilerlemeyi hızlandırmış durumda. “GS101” kod adına sahip olan çipin, bu seneden itibaren kullanılmaya başlanacağı aktarılıyor. GS101 kod adındaki GS’nin ise Google Silicon‘un kısaltması olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca çipten “Slider” ismiyle de bahsediliyor.

Google Whitechapel
Exynos 2100

Yeni Çip, Samsung İşbirliği ile Üretilecek

Whitechapel isimli özel yonga setinin üretiminde, Samsung‘un da yer alacağı aktarılıyor. Habere göre Google, yeni yonga setini sıfırdan tasarlamak yerine, Samsung ile iş birliği yaparak daha hızlı bir şekilde çıkarmayı planlıyor. Slider isminin de, Samsung’un Exynos serisi yonga setleri ile bağlantılı bir isim olduğu aktarılıyor. Buradan anlaşılıyor ki yeni çip, Exynos serisi ile bir takım benzerliklere sahip olacak. Yeni çip ile piyasaya çıkacak ilk cihazların kod adları ise “Raven” ve “Oriole”.

Bu hamle, çok ciddi bir öneme sahip. Zira bu sayede Google, Pixel serisi telefonlarının hem donanımı hem de yazılımı üzerinde 100% kontrole sahip olacak. Bu, şuan için hiçbir Android telefon üreticisinin sahip olmadığı bir avantaj. Bu avantaja sahip olan tek firma ise, iOS işletim sistemi ve A serisi çipleriyle Apple.

Google Whitechapel
A14 Bionic

Google haricindeki Android telefon üreticilerinin hiçbiri, cihazlarında kullandıkları yazılım üzerinde 100% kontrole sahip değiller. Her ne kadar her firmanın kendisine ait arayüzü olsa da, bu arayüzlerin tümü Google’ın sağladığı Android işletim sisteminin üzerine kuruluyor. Diğer tarafta ise Google, telefonlarında kullandığı yazılım üzerinde 100% kontrole sahip olmasına karşın, donanım üzerinde kontrole sahip değil.

Bu sebepten, ne Google ne de diğer Android telefon üreticileri, yazılım ve donanım arasında kusursuz bir optimizasyon sağlayamıyorlar. Fakat Google’ın, mobil cihazlarında kendi ürettiği çipleri kullanmaya başlaması ile birlikte, bu durum değişecek ve Android dünyasında çok büyük bir değişiklik yaratacak.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler