google chrome
Dijital Yaşam

Google Chrome 90. Sürümüyle Özel Linkler Oluşturabilecek

Google Chrome’un 90. sürümü yayınlandı. Bir web sayfasında vurgulanan metne bağlantılar oluşturmak için yeni sürümde bir özellik sunuyor. Güncellemeyle birlikte bu özellik masaüstü ve Android kullanıcıları tarafından kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda bu özellik iOS’a yakında gelecek.

Bir web sayfasında önemli bir yeri, başka birine göndermek için artık tüm bağlantıyı kopyalamaya gerek yok. Önemli bilginin üzerine gelip, vurgulamak için bağlantıyı kopyala diyerek o bilgiye özel URL oluşturulacak.

Google Chrome

Google Chrome’un Yeni Android Sürümü Önemli İyileştirmeler İçeriyor
Detayları Keşfedin

Yeni Özellikten Nasıl Faydalanılır

Aslında bu özellik Google için yeni bir şey değil. Şirket, geçen yıl Link to Text Fragment adlı bir tarayıcı uzantısı piyasaya sürmüştü. Google, şimdi bu özelliği Chrome’un içine ekledi. Chrome 90. sürümü yükledikten sonra, tarayıcınızda özel URL’ler oluşturulacak.

Chrome 90 Yeni Özelliği
  • Bir web sayfasını ziyaret edin.
  • Bir metni ya da cümleyi vurgulayın.
  • Sağa tıklayın ve copy link to highlight’ı (vurgulamak için bağlantıyı kopyala) seçin.

Bunu yaptıktan sonra Chrome, bulunduğunuz sayfanın URL’sinin sonuna hashtag işareti (#) ile biten özel bir parametre ekliyor. Bağlantıyı bir başkası açtığında, sayfanın tamamı yerine vurgulanan bölüme gönderilecek.

Halihazırda masaüstü ve Android kullanıcıları, vurgulamak için kopyala özelliğini kullanıyor. iOS için de yakın zamanda güncelleme gelecek. Google Chrome tarayıcının 90. sürümünü buradan indirebilirsiniz ve artık linklerinizi özelleştirebilirsiniz.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler