Aygıtlar

Gizli Dyson Patenti Sızdırıldı: Merdiven Çıkabilen Robot

1991’den beri temizlik alanında elde ettiği başarılar ile tanınan Dyson, yeni aygıtlar ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Birleşik Krallık Patent Kurumu’nun onaylı patentler listesinde ortaya çıkan yeni Dyson imzası, bu ihtimali giderek yükseltmekte.

Farklı tasarımları ile sektöre yön verenlerden şirketlerden biri haline gelen Dyson, geçtiğimiz zamanlarda patentini aldığı aygıt ile birlikte ekosistemine yeni bir üye daha dahil etmeyi planlıyor olabilir. Aygıtın çalışma prensibi ise oldukça ilginç olarak değerlendiriliyor.

Dyson, Yeni Hava Temizleme Aygıtlarını Tanıttı
Detayları Keşfedin

İşte Yeni Dyson Aygıtı

Edoardo Farnioli adında bir Dyson çalışanı adına alınan patent, 2020’nin Şubat ayından beri patent ofisi tarafından onaylanmayı bekliyor olarak işaretlenmişti. Eylül ayının başında onay verilen çizimli patent sayesinde yeni aygıtın tasarımsal detayları hakkında ilk bilgileri edinmek mümkün.

İki görselden oluşan patentte ilk çizim aygıt merdivenlerden yukarı çıkarken çizilmiş durumda. Üç tekerlekli bir tasarıma sahip olması muhtemel olan aygıt, tam merkezinden çıkan kol aracılığıyla merdivenleri tırmanma yetisine sahip olabilir.

Tekerlekler üst basamağa doğru dönerken kolun yükseltici görevini üstlenerek bir sonraki basamağa tüm gövdeyi taşıması da aygıtın muhtemel çalışma prensibi olarak değerlendiriliyor. Bu detayların sonrasında Dyson’un yeni bir aygıttan daha çok bir robot ürettiği düşünülmeye başlandı.

Patentin ikinci görseli ise bir çizim. İlk görsel gibi bilgisayar ortamında oluşturulmayan “Figure 21” belgesinde aygıtın kolu olduğu düşünülen parçası bir fincan tutmakta. Kolun iç tarafı detaylı incelendiğinde ise pürüzsüz yüzeylerde kaymayı engellemesi için dokungaç benzeri bir yapı dikkat çekiyor.

Patentteki Dyson aygıtının temizlik üzerine bir ürün olmaktan daha çok uygulama aracılığı ile kontrol edilebilir robot-yardımcı görevi görmesine muhtemel gözle bakılıyor. Ortamdaki diğer Dyson’lar ile iletişime geçme yeteneğine sahip olması yüksek ihtimaller arasında olan aygıtın yönetilebileceği uygulama ise Dyson Link olabilir.

Patent ile ilgili diğer detaylara bakıldığında ise raporda yer alan “rafa kaldırıldı” ifadesi dikkat çekmekte. Dyson’un patent ofisi gibi resmi bir kuruma projeyi neden rafa kaldırdığını bildirdiği merak edilenler arasındaki yerini almış durumda.

Bir yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan yeni aygıtın muhtemel bir sorun nedeniyle durdurulması akıllara ilk gelen tahminler arasındayken ürünün tanıtıp tanıtılmayacağı ise önümüzdeki aylarda belli olabilir.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler