Dijital Yaşam

FAST Ödeme Sistemi için Sevindiren Gelişme

Gelecekte EFT’nin yerini alması beklenen; ve 7/24 para transferi sağlayan yeni para transferi sistemi FAST’e birtakım yenilikler geldi. 8 Ocak 2021 tarihinde kullanıma sunulan FAST sistemi, kullanıcıların dilediği hesaba; saniyeler içerisinde para transferi gerçekleştirebilmesini sağlıyor.

Açıklamaya göre FAST’te kullanılan Kolay Adresleme Sistemi’ne kayıt olan kullanıcı sayısı 11,3 milyona ulaştı. Ayrıca Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminde, günlük ortalama 2 milyon ödeme işlemi gerçekleştiriliyor.

TCMB

IBAN’sız 7/24 Para Transferi Sunan FAST Sistemi ve KOLAS Nedir
Detayları Keşfedin

İşte FAST’e Gelen Yenilikler

TCMB’nin bugün yayınladığı duyuruya göre; FAST işlemlerinin üst limiti, 4 Ağustos 2021 tarihinde 1.000 TL’den 2.000 TL’ye yükseltilecek. Ayrıca Merkez Bankası, bu limitin önümüzdeki günlerde daha da yükseltileceğini açıkladı.

Buna ek olarak Merkez Bankası, FAST sistemine Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının da dahil edilebileceğini açıkladı. Elektronik Para Kuruluşları için; gerekli teknik hazırlıkların ve düzenlemelerin tamamlandığını belirten TCMB, başvuruların alınmaya başlandığını belirtiyor.

Bu da Papara, İninal, Paycell, İyzico ve Tosla gibi elektronik para kuruluşlarının; başvuruları kabul edildiği taktirde FAST sistemini kullanabilecekleri anlamına geliyor. Böylece kullanıcılar, bankalara ihtiyaç duymadan, elektronik para kuruluşlarının uygulamalarını kullanarak istediği hesaba para transferi gerçekleştirebilecek.

Bankaların yanı sıra Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için gerekli olan teknik hazırlıklar ve düzenlemeler hayata geçirilmiş olup, katılım talepleri alınmaya başlanmıştır. Sisteme katılım için gerekli olan teknik ve operasyonel şartları sağlayan ve testlerde başarılı olan kuruluşların FAST Sistemine katılmaları mümkün olacaktır.

TCMB’nin Açıklaması

Yol haritasına baktığımızda FAST’e 2021 yılında gelecek diğer özellikler arasında ise kişiler arasında karekod ile ödeme ve işyerinde karekod ile ödeme yer alıyor. Ayrıca yıl bitmeden TCMB, FAST’in işlem limitini arttırabilir.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler