Facebook Akıllı Gözlük
Aygıtlar

Facebook ve Ray-Ban, Yeni Akıllı Gözlük Modelini Tanıttı

Geliştirdiği sosyal medya platformları ve uygulamalar ile hayatlarımızın çoğu bölümünde karşımıza çıkan Facebook, yeni akıllı gözlüğünü tanıttı. İtalya merkezli gözlük devi Ray-Ban iş birliği ile tasarlanan modelin akıllı gözlükler için devrimsel bir hamle olacağı düşünülüyor.

Şimdiye kadar tanıtılan tüm akıllı gözlükler arasında normal bir gözlüğe en yakın görüneni olması ile dikkat çeken yeni akıllı gözlük, Facebook yerine Ray-Ban Stories ismi ile önümüzdeki günlerde satışa çıkacak. Modelin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ise şimdilik belirsiz.

Facebook, Dikkat Çekici Oyun Stüdyosu Adımını Attı
Detayları Keşfedin

İşte Yeni Akıllı Gözlüğün Özellikleri

2019’da Ray-Ban ve Facebook arasında imzalanan anlaşma ile geliştirilmeye başlanan yeni akıllı gözlük, uzun bir bekleyişin sonunda resmi olarak tanıtıldı. Daha önce Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in bir videoda gösterdiği akıllı gözlük, sıradan bir Ray-Ban güneş gözlüğüne oldukça benziyor.

Uzaktan bakıldığında her iki tarafında da kameraların olduğu anlaşılamayacak kadar iyi bir şekilde gizlenmişken daha önce tanıtılan akıllı gözlük modellerinin başarısızlığına yol açan güvenlik endişeleri de hem içerideki hem de dışarıdaki durum ışıkları ile giderilmeye çalışılıyor.

Gözlüğün dışarısında yer alan bir LED, kameralar fotoğraf veya video kaydı almaya başladığında otomatik olarak yanıyor. Her ikisi de 5 MP olan kameralar, 500 fotoğraf ve 30 saniyelik bir videoyu aynı anda hafızasında tutabiliyor. Sonrasında ile çekilenlerin akıllı gözlük için tasarlanan Facebook View uygulamasına aktarılması gerekiyor.

Ray-Ban Stories’te bulunan fotoğraf ve videoların tek tuşta akıllı telefona geçmesine olanak sağlayan Facebook View uygulaması, Facebook hesabı ile çalışıyor. Uygulamanın gizlilik sözleşmesinde yer alan “Facebook, fotoğraf ve videolarınıza Stories’i geliştirmek için erişebilir.” ifadesi ile tartışmalar başlatmış durumda.

Gözlüğün dışında bulunan durum ışıklarına ek olarak iç tarafta da Stories’i takan kişinin pil durumu gibi anlık bilgileri kolayca edinebilmesi için bir ışık daha mevcut. Gözlüğün kontrolü ise ister sesli asistan ile ister de kenarda yer alan düğme ile sağlanabiliyor. Sanal asistanı açmak içinse “Hey Facebook” diye seslenilmesi yetmekte.

Yeni akıllı gözlüğün her iki tarafında da bulunan hoparlörler oldukça iyi bir ses kalitesi vaat ederken Bluetooth üzerinden müzik ve çağrı aktarımına da olanak sağlıyor. Gözlüğü deneme fırsatı bulanlar ise kulaklıkarın gözlüğe kıyasla daha tercih edilebilir olduğunu aktarmakta.

Gözlük, tam olarak 1 saat içerisinde şarj olurken tıpkı kablosuz kulaklıklarda olduğu gibi beraberinde gelen özel kılıf ile üç kez tam dolum gerçekleştirmek mümkün. Daha sonrasında ise kutunun USB-C ile şarj edilmesi gerekiyor.

Facebook Akıllı Gözlük

Gözlüğün Ray-Ban Adıyla Satışa Çıkması Dikkat Çekiyor

Şirketlerin iş birliklerini ilk açıkladığında heyecanlandıran akıllı gözlüğün Facebook adıyla piyasaya sunulması bekleniyordu. İlerleyen zamanlarda sızdırılan anlaşmada ise Facebook’un aygıtın sadece yazılımsal desteğini sunduğunu, geri kalan detaylarının Ray-Ban tarafından tamamlandığı belirtiliyor. Bu nedenle yeni gözlük, Facebook yerine resmi olarak bir Ray-Ban ürünü.

“Ray-Ban Stories’in şu an bulunduğu konuma gelmesi arttırılmış gerçeklik ürünlerimizin geleceğine bir ışık tutulmasını sağladı.”

-Andrew Bosworth, Facebook Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik Başkan Yardımcısı

299$’lık başlangıç fiyatına sahip olan Ray-Ban Stories, yükseltmeler ve özelleştirmeler ile birlikte 379$’a kadar yükselen bir satış etiketine sahip. 20 farklı stil ve renk seçeneği ile birlikte gelen gözlük ilk başta sadece ABD, Kanada, İngiltere, İtalya, İrlanda ve Avustralya’da satışa sunulacakken gelecekte ülkemize gelmesi bekleniyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler