Facebook
Dijital Yaşam

Facebook, Merakla Beklenen Kripto Parası Diem’i Duyurdu

Son zamanlarda gizlilik ve güvenlik problemleri ile gündemde olan Facebook, yeni kripto para birimi Diem’i duyurdu. Daha önce batmanın eşiğine gelen Libra’nın yeniden tasarlanmış hali olan Diem için aynı zamanda borsaya giriş tarihi de açıklandı.

Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralardan daha farklı bir sisteme sahip olan Facebook Diem’in alım-satım işlemlerinin de oldukça basit bir sisteme sahip olması bekleniyor. Tüm bunların haricinde şirket, Diem ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihi bir adım da attığını açıkladı.

facebok

Facebook ve Spotify’dan Dev İşbirliği: Project Boombox
Detayları Keşfedin

Facebook Diem Ne Zaman İşlem Görecek?

Yaklaşık olarak 2 sene önce kripto para borsasına adım atan Facebook, Visa ve Mastercard gibi büyük ortakların geri çekilmesi ile Libra’yı durdurmuştu. Şimdi ise Libra’nın sistemini değiştirerek yeni para birimini duyuran şirket Diem’i ABD’nin ilk dolara bağlı kripto parası yapmayı hedefliyor.

Facebook
Facebook Kurucu CEO’su Mark Zuckerberg

Bu senenin son aylarında borsada işlem görmeye başlaması beklenen Diem’in dolara bağlı sisteminin Bitcoin başta olmak üzere diğer para birimlerinin gidişatını değiştirmesi bekleniyor. Aynı zamanda Diem’in alım-satımı için Facebook’un özel bir yöntem de geliştirdiği düşünülüyor.

Gelişim aşamasında olduğu düşünülen bu yöntemde Facebook’un sahip olduğu Instagram, Facebook gibi uygulamalarla Diem’in alım-satımı yapılabilir. Instagram ve Facebook’un haricinde “aracı” olarak adlandırılan diğer uygulamalarla da Diem işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkün. Ancak Türkiye için bu durumun daha farklı olacağı iddia ediliyor.

Facebook uygulama ikonu

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete üzerinde kripto paraların yeni yönetmeliği duyurulmuştu. Bu yönetmelikte aracı uygulamaların tümü ortadan kalkarak alım-satım işlemlerini yapılabileceği tek yer banka olarak kısıtlandırılmıştı. 30 Nisan tarihinden itibaren yürürlülüğe girecek olan yönetmeliğin Diem’i de kapsaması muhtemel.

Bu da tıpkı diğer kripto paralar gibi Diem’in de sadece bankalarda işlem görebileceği, Instagram ve Facebook’da kullanıma sunulacak özelliklerin işlevsiz kalabileceği anlamına geliyor. Tüm bunlar şimdilik birer iddiadan ibaretken Facebook Diem’in piyasaya nasıl şekil vereceğini ise ilerleyen zamanlar gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler