Popüler Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu Hacklendi
Dijital Yaşam

Facebook’da Dev Sızıntı: 533 Milyon Kişinin Verisi Çalındı

Geçtiğimiz gün, bilgisayar korsanlarının bulunduğu bir forumda; tam 533 milyon kişinin Facebook ‘da kayıtlı kişisel bilgileri paylaşıldı. İsim, telefon numarası, adres, e-posta ve doğum tarihi gibi milyonlarca kişinin kişisel verileri; herkese açık ve ücretsiz bir şekilde yayınlandı. Üstelik listede Türkiye‘den 19 milyon 638 bin 821 kişi bulunuyor.

Ayrıca açıklanan veriler arasında ABD‘den 32 milyondan fazla kişi, İngiltere‘de 11 milyon kişi yer alıyor. Toplamda 106 ülkeden 533 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri, internete saçılmış durumda. Ayrıca bazı kaynaklara göre bu veriler, Facebook’un 2019‘da kapattığı bir güvenlik açığından faydalanılarak saldırganların eline geçirilmiş.

Yemeksepeti Hacklendi: İşte Ele Geçirilen Kritik Bilgiler
Detayları Keşfedin

Sızdırılan Kişisel Veriler, Kötü Amaçla Kullanılabilir

Güvenlik açığını ortaya çıkaran siber güvenlik uzmanı; ayrıca sızdırılan kişisel bilgilerin, büyük bir ihtimalle kötü amaçlarla kullanılacağını belirtti. Bu amaçlar arasında mail, telefon numarası gibi sızdırılan veriler kullanılarak sosyal medya hesaplarının şifrelerinin ele geçirilmesi de yer alıyor. Bunun dışında Facebook tarafından ise bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Aslında bu veriler, ilk olarak yine aynı forumda 2020’nin ortalarında satışa çıkmıştı. Hatta aynı saldırganların önceden geliştirdiği, kullanıcı verilerinin satıldığı bir Telegram botu bile bulunuyordu. Geçtiğimiz saatlerden itibaren bu veriler, ücretsiz bir şekilde paylaşılmaya başlandı.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler